Raamatukogu vanemteadur valiti Swedish Collegium for Advanced Study juurde uurimistööd tegema

Tartu Ülikooli raamatukogu teaduskeskuse vanemteadur Meelis Friedenthal valiti Swedish Collegium for Advanced Study (SCAS) juurde Pro Futura Scientia Fellow’ks. 18. septembril osaleb Friedenthal Uppsalas tseremoonial, kus toimub pidulik vastuvõtt uutele uurijatele.

Meelis Friedenthal otsustas stipendiumile kandideerida mitmel põhjusel. Ta sõnas, et peamiseks oli soov jätkata tegevust varauusaegse intellektuaalajaloo uurimise vallas: „Pro Futura Scientia programm pakub selleks suurepäraseid võimalusi“.

Friedenthali uurimuse eesmärk on kirjeldada uute filosoofiliste ideede levikut Läänemere piirkonna varauusaegsetes protestantlikes ülikoolides toetudes peamiselt akadeemilistele disputatsioonidele. Uuringu põhirõhk on 17. sajandi jooksul muutuval filosoofia definitsioonil üldiselt ja metafüüsika asetusel akadeemilises õppekavas kitsamalt. Need muutuvad hoiakuid annavad hea ülevaate perioodi intellektuaalsest õhkkonnast ja ilmestavad erinevate teoloogiliste voolude ja filosoofiliste koolkondade sageli pingestatud suhet. Projekti laiem ülesanne ongi mõista filosoofia positsiooni luterliku ortodoksia, pietismi ja varajase valgustuse kontekstis.

Swedish Collegium for Advanced Study (SCAS) põhieesmärk on pakkuda teadlastele võimalust pühenduda rohkem teadustööle. Pro Futura Scientia programm on mõeldud karjääri varasemas staadiumis olevatele teadlastele, et neil oleks võimalik mõnda aega väiksema koormusega õpetada ja rohkem uurimistööga tegeleda.

Friedenthali sõnul jätkub uurimistöö tegemine siiski suures osas Tartus. „Pro Futura Scientia rahastuse eesmärk ongi toetada uurijate tegevust koduülikooli juures ja edendada nende uurimisteemasid ja ühtlasi ka karjäärivõimalusi kodus. Rahastuse perioodist veedan ma ühe aasta Uppsalas ja siis veel hiljem ühe aasta kolleegiumi välispartneri juures, milleks on kõige mainekamad uurimisasutused üle maailma. Kus täpselt, pole veel teada,“ tõdes Friedenthal.

Swedish Collegiumi rahastusperiood algab 2015. aasta juulis. Kokku kestab programm viis aastat, neist nelja rahastab Rootsi humanitaar- ja sotsiaalteaduste fond (Riksbankens Jubileumsfond).

Pro Futura Scientia programmi XI taotlusvoorus kandideeris kokku 28 noort teadlast.

Lisainfo: Meelis Friedenthal, TÜ raamatukogu teaduskeskuse vanemteadur, e-post: meelis.friedenthal@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja