Raasiku vallavalitsus tellis TÜ iduettevõttelt mobiilpositsioneerimise uuringu

Uuring on tellitud ajendatuna haldusreformi aruteludest, et faktiliselt teada saada, kuidas toimub Raasiku valla elanike tööränne, kirjutas ajaleht Sõnumitooja 10.02.2016.

Raasiku vallavalitsus tellis ettevõttelt Positium LBS mobiilpositsioneerimise uuringu, mille tulemused annavad infot, kuidas toimub vallaelanike liikumine.

Vallavanem Raivo Uukkivi ütles, et uuringut on vaja eelkõige töörände välja selgitamiseks ja analüüsimiseks: „Metoodika on üldjoontes selline, et teatud kellaaegadel analüüsitakse mobiiltelefonide liikumist ja selle alusel saadakse muster, millest tehakse järeldusi.“

Positium LBS on Tartu ülikooli spin-off-firma ehk ettevõte, mis töötab teadus- ja arendusasutuse või kõrgkooli juures. Nad tegelevad inimeste ruumilise käitumise ja liikumismustrite uurimisega ning kasutavad selleks mitmesuguseid andmeallikaid, muuhulgas passiivset anonüümset mobiilpositsioneerimist.

Passiivse mobiilpositsioneerimisega kogub Positium OÜ andmed, mis saadakse koostöös mobiilsideoperaatoritega. Anonüümne andmebaas koosneb mobiiltelefonide kõnetoimingute asukohtadest – väljuvad kõned, sõnumid, andmeside- ja asukohapõhised teenused. Andmebaasis on fikseeritud iga kõnetoimingu aeg ning mobiilsidemast, kus kõnetoiming on sooritatud. Igale kõnetoimingu sooritajale on juhuslik ja anonüümsust tagav identifikaator, mida ei saa seostada ühegi konkreetse isiku ega telefoninumbriga.

Positium on teinud Raasiku vallas mobiilpositsioneerimist ka varem. Näiteks 2006. aastal pendelrännet uurides selgus, et Raasiku vald on peamiselt elupaik, seda kinnitab, et positsioneerimisi on vähem hommikuti ning rohkem õhtuti. Mobiilpositsioneerimise andmeid kasutati ka 2013. aastal tehtud Harjumaa tõmbekeskuste uuringus.

Autor Ere Uibo, Sõnumitooja

Tutvu kõikide Tartu ülikooli spin-off-ettevõtetega.

Virge Tamme