Rahvusülikooli 100. aastapäeva puhul räägitakse Balti riikide rahvuskeelte elujõust kõrghariduses

28. novembril Tartu Ülikooli raamatukogus toimuval konverentsil kõnelevad Eesti, Läti ja Leedu ülikoolide professorid rahvuskeelte olukorrast oma riigi kõrghariduses ja maailmas.

Iseseisva rahvusriigi hool ja eesmärk on kindlustada oma keele kestlikkus ja areng kõigis kasutusvaldkondades, sealhulgas kõrghariduses ja teaduses. Kas üleilmastumine, digipööre, turumajanduslikud väärtused ja avatud kõrgharidusruum lükkavad kultuuride ja keelte kestmise prioriteetide seadmisel tahapoole? Konverentsil vaadatakse tagasi eesti, läti ja leedu keele sajandile kõrghariduses, analüüsitakse eesti, läti ja leedu keele kui õppekeele rolli tänapäeva kõrghariduses ning võimalikke stsenaariume tasakaalu leidmiseks rahvuskeelse ja ingliskeelse kõrghariduse vahel. „Eesti, leedu ja läti keele kui väikese kasutajaskonnaga keele teevad suureks omakeelne kõrgharidus ja teadus. Rahvusülikooli missioon on tagada eesti keele kestmine meie loengusaalides ja teadustöödes ka järgmised 100 aastat,“ ütles üks konverentsi korraldajatest, Tartu Ülikooli professor Birute Klaas-Lang.

Konverentsi teises pooles esitletakse humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna professorite artiklite kogumikku „Humanitaarteadused ja kunstid 100-aastases rahvusülikoolis“. „Kogumik annab ettekujutuse Eesti humanitaaride laiast haardest ja rahvusvaheliselt tunnustatud kõrgest tasemest. Sellesse on koondatud nii uusi kui ka varem ilmunud teadustöid, mis pole kodumaisele lugejale kõige paremini kättesaadavad olnud, ning selle juurde kuulub ka helikandja,“ tutvustas valminud teost Tartu Ülikooli professor Riho Altnurme.

Esitlusel kõlavad Eestile pühendatud klaveripalad Viljandi kultuuriakadeemia direktori professor Iñaki Sandovali esituses.

Lisateave:
Birute Klaas-Lang, TÜ eesti ja üldkeeleteaduse instituudi rakenduslingvistika osakonna juhataja ning eesti keele (võõrkeelena) professor, 506 9749, birute.klaas-lang@ut.ee
Riho Altnurme, TÜ humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna teadusprodekaan, 5344 1310, riho.altnurme@ut.ee