Rahvusvaheline informaatikaolümpiaad peeti tuulte tahutud linnas

Aserbaidžaani pealinnas Bakuus 4.–11. augustini toimunud 31. rahvusvaheliselt informaatikaolümpiaadilt naasis Eesti esindus ühe hõbemedali ja kahe pronksmedaliga.

Võistlusest võtsid osa 87 riigi esindused, millest igaühes võis olla kuni neli õpilast. Osalejad pidid viie tunni jooksul kirjutama kolm programmi algoritmiliste ülesannete lahendamiseks – näiteks kuidas jõuda võimalikult kiiresti ühest linna servast teise.

Eestit esindasid Pärnu Koidula Gümnaasiumi 10. klassi õpilane Andres Alumets, Hugo Treffneri Gümnaasiumi 12. klassi õpilased Toomas Tennisberg ja Richard Luhtaru ning sama kooli 10. klassi õpilane Jaagup Tamme. Võistkonda saatsid mentoritena ettevõtja Targo Tennisberg ja Guardtime’i tarkvaraarhitekt Ahto Truu.

Tänavuse võistluse lihtsaim ülesanne nõudis algoritmi, mis aitaks suure kingapoe omanikul riiulil sassi läinud kingad kiiresti korda seada. Raskeimas ülesandes tuli aga leida võimalikult kiire tee suurlinna hoonetest ja nende vahele ehitatud sildadest moodustunud labürindis. Kõige vabamas vormis oli ülesanne, kus pidi leidma vaibakudumismasinale tõhusa juhise etteantud tingimustega mustri loomiseks. Võistluse ülesanded on avaldatud veebilehel.

Tänavu tuli olümpiaadi üldvõitjaks Benjamin Qi USA-st, edukad olid ka Venemaa, Hiina ja Taiwani õpilased. Meie parimana sai Richard Luhtaru 75. koha ja hõbemedali. Talle järgnesid Toomas Tennisberg ja Andres Alumets, kes said pronksmedali. Juhendaja Targo Tennisberg hindas tulemust heaks.

Õpilased tutvusid ka kohaliku kultuuriga, muu hulgas külastasid etnograafiamuuseumi ja vaatasid kohalikku tõugu ratsahobuste etendust.

Võistluse korraldas Bakuus asuv Aserbaidžaani Diplomaatiline Akadeemia, kus koolitatakse töötajaid välisteenistuse jaoks. Seos välisteenistusega pole juhus – nimelt on riik viimastel aastatel korraldanud oma maine parandamiseks palju rahvusvahelisi üritusi.

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldab Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisateave: Targo Tennisberg, ettevõtja, targot@gmail.com