Rahvusvaheline kogukond arutleb Tartus küberturvalisuse üle

8.-10. novembrini toimub Tartus Põhjamaade turvaliste IT-süsteemide konverents, millele kogunevad eksperdid maailma eri paigust.

NordSec on Põhjamaade (Soome, Rootsi, Norra, Taani, Island, Eesti) regulaarne andmeturbealane teaduskonverents, kus esitatud teadusartikleid avaldab tuntud teaduskirjastus Springer.  Seekordsel Nordsecil presenteeritakse 18 eelretsenseeritud artiklit, mille raames autorid oma teadustööd tutvustavad. Lisaks on esinema kutsutud kolm rahvusvahelist tunnustatud krüptograafi, kes teevad populaarsema ülevaate kolmest praegu populaarsest andmeturbe alast: Edinburghi ülikooli professor Aggelos Kiayias, kes kõneleb plokiahelatest; Google-i vanemteadur Ilya Mironov, kelle teemaks privaatsus ning masinõpe; IMDEA instituudi vanemteadur Dario Fiore, kes räägib verifitseeritavast arvutusest.

Tänavune konverents koondab teadlased Tartusse küberturvalisuse, krüptograafia ning privaatsuse teemadel arutlema. Organiseerimine käib rotatsiooni korras ning igal kuuendal aastal on korraldajaks Eesti. „Varem on NordSec toimunud 2005. aastal Tartus ja 2011. aastal Tallinnas. Seekord on toimumiskohaks jälle Tartu, kuivõrd siin on suur krüptograafia töörühm,” selgitab programmikomisjoni esimees, TÜ krüptograafia juhtivteadur Helger Lipmaa. Konverentsi korraldustoimkonna juhiks on TÜ dotsent Raimundas Matulevičius.

Kolmepäevane konverents toimub Dorpati konverentsikeskuses ning koondab üle 50 teadlase USA-st, Jaapanist, Prantsusmaalt, Ühendkuningriigist, Saksamaalt, Taanist, Rootsist, Norrast, Soomest ja mitmetest teistest riikidest.

Konverentsile registreerumine on avatud 8. novembri hommikuni. Lisainfot leiab nii selle kui konverentsi kava kohta kodulehelt.

Lisainfo: Helger Lipmaa, programmikomisjoni esimees, 5333 0233, helger.lipmaa@ut.ee

Maria Kristiina Prass
Tartu ülikooli pressinõuniku assistent