RAHVUSVAHELINE KONVERENTS KÄSITLEB LUGEJAT VAATAJA MÕISTE KAUDU

Lugeja rolli kirjanduses on teoreetiliselt mõtestatud juba pikka aega ning need käsitlused on hästi tuntud. Sel konverentsil lähenetakse lugejale kitsamalt vaataja mõiste kaudu. See valik avab mitmeid uurimisvaldkondi, sest lugeja pole lihtsalt keegi, kes loeb raamatut, vaid
instants, mis puudutab mitmeid tähendustasandeid.

Konverentsi korraldaja Tanel Lepsoo selgitab lugeja võimalikke määratlusi järgmiselt: "Esiteks võib lugejat tehniliselt määratleda trükitud lehekülgede vaatajana ning kõnelda sellega seoses raamatu "graafilisest mõttest". Edasi võib semiootilises võtmes esitada küsimuse nähtava maailma ja keele suhete kohta ning uurida neid loovisikuid, kes läbi aegade on ilmutanud soovi kujutada vaataja jaoks asju, millest kõneldakse, ning lasta tal kõrvade kaudu kuulda seda, mida nähakse. Viimaks võib lugejat semantilises mõttes mõista kui romaanikangelase tegevuse või luuletuse maastiku ruumilise pidepunkti figuratiivset katet – lugejat kui kangelast, piilujat vm."

Konverentsil esineb tänapäeva üks mõjukamaid kirjandusteoreetikuid Vincent Jouve ("Lugemise vaatemängud"), kellele sekundeerib Rennes’i Ülikooli võrdleva kirjandusteaduse laboratooriumi juhataja Jean-Pierre Montier ettekandega Marivaux’st. Konverentsil osalevad ka külalised Poolast, Kanadast, Jordaaniast ning Eestist esinevad Peeter Torop, Luule Epner, Ülar Ploom jpt.

Konverents avatakse reedel, 22. septembril kell 9.30 ning see toimub Tartus, Lossi 3-425. Üritust toetavad Eesti Teadusfond ja Prantsuse kultuurikeskus Tallinnas.

Ürituse kava leiab veebiaadressilt: http://www.humanitaarteadused.ut.ee/187749.

Lisainfo: Tanel Lepsoo, TÜ germaani-romaani filoloogia osakond, tel 506 9641

Liina Jürgen
TÜ avalikkussuhete peaspetsialist
tel 737 5509; 527 6922