Rahvusvaheline konverents muudab Tartu digitaalse mälu pealinnaks

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"39802","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]14.–16. aprillil toimub Tartus rahvusvaheline konverents "Kultuurimuutused digitaalajastul" ("Transforming Culture in the Digital Age"). Konverentsi fookuses on kultuuri ja digitaalse keskkonna seosed.

Konverentsi tähtsaim aruteluobjekt on mäluasutuste külastaja, kes on passiivse vaataja rollist muutumas järjest enam aktiivseks partneriks ning sisu loojaks. Konverentsil otsitaksegi vastuseid küsimustele: millised on kultuuriprotsessid digitaalses keskkonnas, kuidas toimub kultuuripärandi ülekandmine digitaalsesse keskkonda mäluasutustes ning millised on küsimuste teoreetilised ja praktilised aspektid kunsti-, kirjandus-, info- ja kommunikatsiooniteaduste vaatepunktist?

Nüüdisaegse info- ja meediaühiskonna taustal on konverentsi keskmes muuseumid, arhiivid, raamatukogud, aga ka uued vormid kirjandus- ja kunstikultuuris. Ettekannetes pööratakse tähelepanu digitaalse kultuuri vastuvõtule ja kasutamisele ning selle loomises osalemisele kiiresti arenevates uutes veebikeskkondades.

Konverentsil esinevad ja osalevad teadlased ning eksperdid 20 riigist. Peaettekandjate seas on Tallinna Ülikooli rektor professor Rein Raud ja Brüsseli Vabaülikooli professor Nico Carpentier, kelle põhiliseks uurimisvaldkonnaks on osaluskultuur.

ERMi 101. aastapäevale pühendatud konverentsi avapäeva ümarlaual "Aktiivne kasutaja kui mäluasutuse sisu looja" arutletakse kasutajate kaasamise võimaluste ja perspektiivide üle Eestis. Konverentsi teisel päeval teeb Tartu Ülikooli professor Marju Lauristin ettekande, milles vaagib põhjalikumalt kultuuri ülekandega seotud väljakutseid. Amsterdami ülikooli dotsent Edward Shankeni ettekanne käsitleb uue meedia kunstiga seonduvat. Kolmandal päeval räägib digitaalkultuuri professor Raine Koskimaa Jyväskylä Ülikoolist digitaalsest tekstuaalsusest ja kirjandusest kultuurimaastikul. Lisaks toimub kolmes paralleelsessioonis üle 60 ettekande, mille raames käsitletakse erinevate distsipliinide vaatepunktist kultuurivormide, mälu ja kultuuri tarbijate ja loojatega seotud probleeme.

Konverentsi peakorraldajad on Eesti Rahva Muuseum, Eesti Kirjandusmuuseum, Tartu Ülikooli ajakirjanduse ja kommunikatsiooni osakond ning Balti Audiovisuaalsete Arhiivide Kolleegium. Korraldamisega on seotud ka Tallinna Ülikool ja Eesti Kunstiakadeemia.

Konverentsi toetavad Eesti Kultuurkapital, Hasartmängumaksu Nõukogu, Eesti Teadusfond, Kultuuriministeerium, Soome Instituut, Tartu Ülikooli Raamatukogu, Tartu linn.

Konverentsi programmiga saab tutvuda kodulehel http://www.transformingculture.eu/programm

Lisainfo:
Pille Pruulmann-Vengerfeldt, TÜ ajakirjanduse ja kommunikatsiooni instituudi vanemteadur, tel 504 4890, e-post pille.vengerfeldt@ut.ee

Pille Runnel, Eesti Rahva Muuseumi teadusdirektor, tel 735 0413, e-post pille.runnel@erm.ee

Marin Laak, Eesti Kirjandusmuuseumi vanemteadur, tel 526 9320, e-tpost marin.laak@gmail.com

Mehis Tuisk
Tartu Ülikooli pressiesindaja