Rahvusvaheline loodusteaduste olümpiaad oli Eesti noortele medalirohke

3.-12. detsembril toimus Punes, Indias 10. rahvusvaheline loodusteaduste olümpiaad, kus võistlesid õpilased 38 riigist. Eestit esindasid: Airon Johannes Oravas, Carel Kuusk ja Kaarel Hänni Tallinna Prantsuse lütseumist; Oliver Paberits ja Taavet Kalda Gustav Adolfi gümnaasiumist ning Paul Kerner Tallinna Tõnismäe reaalkoolist. Eesti võistkonna tulemused olid viimaste aastate parimad.

Sellel aastal sujus olümpiaad eeskujulikult, nii korralduslik pool kui ka olümpiaadi ülesanded olid väga hästi ette valmistatud. Võistlus koosnes kolmest voorust, millest kahes lahendati teoreetilisi ülesandeid individuaalselt ja kolmandas viidi läbi eksperiment ning analüüsiti selle tulemusi kahe kolmeliikmelise võistkonnana. Ülesanded hõlmasid füüsikat, keemiat ja bioloogiat ning sellel aastal integreerisid ülesanded kõiki kolme valdkonda väga hästi. Parimaid tulemusi said olümpiaadil Taiwani õpilased.

Sellel aastal olid Eesti võistkonna tulemused viimaste aastate parimad. Kaarel Hänni tuli koju hõbemedaliga, kõik ülejäänud võistkonda kuulunud õpilased pronksmedalitega. Õige napilt jäi kolmel pronksmedalistil (Airon Johannes Oravas, Carel Kuusk ja Taavet Kalda) puudu hõbemedalitest. Õpilastega olid mentoritena kaasas Rudolf  Bichele, Jörgen Metsik ja Mihkel Pajusalu.

Olümpiaadil osalenud õpilastele korraldati ekskursioon ühe maailma suurima raadioteleskoobi GMRT (Giant Meterwave Radio Telescope) juurde, samuti külastati kohalikke kindlusi, kus tutvustati ka India võitluskunste.

Eesti õpilaste osalemist rahvusvahelistel olümpiaadidel koordineerib Tartu ülikooli teaduskool ning toetab haridus- ja teadusministeerium.

Lisainfo: Siiri Velling, Eesti loodusteaduste olümpiaadi žürii esimees, tel: 737 5173, e-post: siiri.velling@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja