Rahvusvaheline seminar toob Tartusse nimekad narratiiviuurijad

18.-19 oktoobril arutlevad kraadiõppurid intrigeerivatel teemadel nagu surm ja printerid, Bill Clintoni tumedad küljed ning transmediaalne "Tühirand". Teemadeks on ka ekraniseeringu ja reklaami narratiivsus ja intersemiootilisus ning fotokunsti mnemooniline funktsioon.

Loengutele on oodatud kõik huvilised. Seminari ajakava

Brian McHale’i loengu teema on "Narrativity and Segmentivity, or, Poetry in the Gutter". Loengus käsitletakse segmenteerituse nähtust luules, filmis ja graafilises novellis, eriti T. S. Elioti "Ahermaast" inspireeritud Briti kunstniku Martin Rowsoni paroodilises koomiksis. Brian McHale on raamatute "Postmodernist Fiction" (1987) ja "Constructing Postmodernism" (1992) autor. Prestiižse Rhodes’i stipendiumi stipendiaadina õppis ning kaitses doktorikraadi Oxfordi Ülikoolis. Õpetas poeetikat Tel Avivi Ülikoolis. Lisaks on ta ajakirja "Poetics Today" kauaaegne toimetuskolleegiumi liige ja kaastoimetaja ning interdistsiplinaarse projekti "Narrative" üks asutajatest Ohio Ülikoolis.

Per Krogh Hansen (loengu teema "All Talking! All Singing! All Dancing! On the multimodality of narrative in the film musical") on Lõuna-Taani Ülikooli Narratoloogiakeskuse direktor, kirjanduse, meedia- ja kultuuriuuringute instituudi professor, ajakirja K&K (Kritik og Kulturanalyse) kaastoimetaja. Hanseni praegused uurimissuunad on transmediaalne narratoloogia ning narratiivsuse vormid postmodernistlikus kirjanduses ja kunstis. Lisaks on ta kogumiku "Glossing Glas: Readings from the Kolding Symposium on Jacques Derrida’s Glas" kaastoimetaja (koos Roy Sellarsiga, Nebraska Ülikooli kirjastus, 2008).

Markku Lehtimäki käsitleb oma loengus dokumentaalkunsti ("Visual Realism: Word and Image in Documentary Art"), Mari Hatavara räägib ekfraasist ja fotograafiast ajaloolises romaanis ("Visual History: Ekphrasis and Photography in Historical Fiction"). Markku Lehtimäki on raamatu The Poetics of Norman Mailer: Self-Reflexivity, Literary Form, and the Rhetoric of Narrative (2005) autor ning kogumiku Intertextuality and Intersemiosis (2004; koos Marina Gri¨akovaga) kaastoimetaja. Lehtimäki on avaldanud artikleid Ameerika kirjandusest ja visuaalkunstist. Mari Hatavara on soome kirjanduse professor Tampere Ülikoolis, raamatu "History and Poetics in the Historical Novels by Fredrika Runeberg and Zacharias Topelius" (soome k., 2007) autor. Ta on avaldanud ka artikleid soome ajalookirjutuse ja kirjanduse teemadel ajakirjades "Neophilologus", "Scandinavian Studies" ning "Avain".

Seminari korraldavad TÜ kultuuriteaduste ja kunstide instituut, TÜ semiootika osakond, Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus, Lõuna-Taani Ülikooli Narratoloogiakeskus ning Tampere Ülikooli kirjanduse ja kunstide osakond.

Seminaril osalevad Eesti, Taani ja Soome ülikoolide õppejõud ja kraadiõppurid on Põhjamaade-Eesti narratiiviuurijate võrgustiku liikmed (http://www.hum.aau.dk/~scharfe/nnns/index.htm).

Lisainfo: võrdleva kirjandusteaduse dotsent Marina Gri¨akova (toimkonna juht), marina.grisakova@ut.ee , Katre Pärn katre.parn@ut.ee .

Ande Etti
TÜ pressiesindaja
tel 737 5683; 526 1436
ande.etti@ut.ee
/yldinfo/press