Rahvusvaheline suvekool toob noored ukrainlased Tartusse Baltimaade kogemustest õppima

25.-29. augustil toimuv TÜ Euroopa Liidu – Vene uuringute keskuse (CEURUS) rahvusvaheline suvekool toob Tartusse 30 Ukraina tudengit. Koos kümmekonna Eesti ja EL-i tudengiga arutletakse viie päeva jooksul Ukraina demokratiseerumise ja euroopastumise väljavaadete üle ning õpitakse Baltimaade kogemustest.

„Tänavune suvekool, mille teemaks on demokraatia, stabiilsus ja euroopastumine Ukrainas, äratas sealsete tudengite seas väga suurt huvi – meile laekus Ukraina eri piirkondadest 263 avaldust, kuid vastu saime võtta vaid 30,“ rääkis Tartu Ülikooli riigiteaduste instituudi vanemteadur Piret Ehin. „Osalejate hulgas on nii neid, kes on lahkunud Venemaa poolt annekteeritud Krimmist Lääne-Ukrainasse, kui ka neid, kes on pärit Ida-Ukrainast.“

Suvekoolis keskendutakse nii sise- kui välispoliitikat puudutavatele küsimustele. Vaatluse all on  riigi ja rahvuse ülesehitamine ning demokraatia toimimine lõhenenud ühiskondades, õigusriiklus ja korruptsiooniprobleemid ning identiteedi ja kollektiivse mälu pinnalt tekkinud pinged ja konfliktid. Suvekoolis analüüsitakse Euroopa Liidu laienemise ja idapartnerluse väljavaateid ning hinnatakse muutunud julgeolekuolukorda Euroopas ja maailmas. Erilise tähelepanu all on Venemaalt lähtuvad ohud Ukraina julgeolekule ja territoriaalsele terviklikkusele ja nende mõju rahvusvahelistele suhetele laiemalt.

Suvekooli 41 osalejale jagavad teadmisi ja juhivad diskussioone TÜ võrdleva poliitika professor Vello Pettai, TÜ Balti poliitika professor Andres Kasekamp, Euroopa Liidu-Venemaa uuringute professor Viacheslav Morozov, TÜ võrdleva poliitika vanemteadur Piret Ehin, TÜ Balti õpingute keskuse juhataja Heiko Pääbo, TÜ sotsiaalse kommunikatsiooni professor ja Euroopa Parlamendi liige Marju Lauristin jpt.  

Neljapäeval, 28. augustil kl 17 kohtuvad suvekooli osalejad Philosophicumis (Jakobi 2-226) Tartu Ülikooli tudengitega, et teha ettekandeid ja jagada oma mõtteid Maidani revolutsioonist, Ida-Ukrainas kestvast kriisist ja oma kodumaa tulevikust. Kõik huvilised on oodatud. Vaata kutset.

Suvekooli viimasel õppepäeval tutvutakse Tallinnas Eesti e-riigiga ja kohtutakse Kadriorus president Toomas Hendrik Ilvesega. Samuti osalevad noored ukrainlased kaitsepoliitikat puudutavas arutelus ja kohtuvad nii Ukraina suursaadikuga Eestis kui siinse ukraina kogukonna juhtidega.

CEURUSe rahvusvahelist suvekooli „Prospects for Democracy Stability and Europeanization in Ukraine: What lessons from the Baltic experience?“ kaasrahastab välisministeerium.

Lisainfo: Siiri Maimets, Tartu Ülikooli riigiteaduste instituudi Balti õpingute keskuse koordinaator, tel: 737 5199, e-post: siiri.maimets@ut.ee.

Egle Merbach
TÜ avalike suhete peaspetsialist
Tel: +(372) 737 5509
Mob: +(372) 58 6686 77