Rahvusvaheline teadusajakiri tähistab sümpoosioniga juubelit

13. novembril 2017 algusega kell 16.15 toimub Tartu ülikooli peahoone senati saalis sümpoosion „Humanitaaria rahvusvahelises ja rahvuslikus teadusruumis“, millega tähistatakse ajakirja Journal of Ethnology and Folkloristics“ 10. sünnipäeva.

Sümpoosionil arutatakse teadusajakirjade rolli üle. Ajakirja Journal of Ethnology and Folkloristics (JEF)  loomisel mängis olulist rolli teaduspoliitiline tellimus ja sellest tulenev ingliskeelne ajakirjastumine. Peatoimetaja Ergo-Hart Västrik selgitab: „Teaduspoliitika ei tähenda lihtsat skeemi, et ametnikud kirjeldavad soovitud tulevikureaalsust ja teadlased peavad selle ellu viima. Poliitilise tellimuse ja teaduse praktilise tegemise vahel toimuvad nüansirikkamad dialoogid. Sellistele praktikatele ja mõttelaadidele on eriti oluline tähelepanu pöörata rahvusteaduste kontekstis. Sümpoosionil arutlevadki ajakirja toimetuse liikmed ning väliskolleegid, kuidas leida tasakaal rahvusliku ja rahvusvahelise teadusruumi ning ühiskondliku vastutuse ja teaduspoliitilise tellimuse vahel.“

Ühe kitsama teemaringina käsitletakse sümpoosionil keeleküsimusi: rahvusteaduste vahendamine omakeelsena või selle tõlkimine rahvusvaheliseks kannavad erinevaid tähendusi. Samuti puudutakse teemat, kuidas kõnetada korraga nii kohalikku kui rahvusvahelist auditooriumi: kuidas jääda kohaliku uurimiskeskuse kroonikuks, kuuludes samal ajal üleilmsesse sotsiaalsesse võrgustikku. Kolmandaks intrigeerivad ettekandjaid distsipliinide ja valdkondade piirid. Distsiplinaarsed ja valdkondlikud valikud mõjutavad nii ajakirja identiteeti kui seda, kuidas seda mõistetakse rahvusvaheliselt.

Journal of Ethnology and Folkloristics  loodi 2007. aastal Tartu ülikooli, Eesti rahva muuseumi ja Eesti kirjandusmuuseumi ühise ajakirjana. Etnoloogia ja folkloristika kõrval avaldatakse uurimusi museoloogiast ja kultuuri- ning sotsiaalantropoloogiast. JEF on rahvusvahelise kolleegiumiga eelretsenseeritav ajakiri, mis ilmub kaks korda aastas. Kogu sisule on tagatud vaba juurdepääs ning nähtavuse tõstmiseks teeb ajakiri alates 2016. aastast koostööd rahvusvahelise kirjastajaga De Gruyter Open.

Lisainfo: Ergo-Hart Västrik, ajakirja peatoimetaja, 737 6214, ergo-hart.vastrik@ut.ee

Maria Kristiina Prass
Tartu ülikooli pressinõuniku assistent