Rahvusvahelised Läänemere uurijad kohtuvad Tallinnas

Tartu ülikooli Eesti mereinstituut osaleb rahvusvahelises projektis, mille tulemusena selgitatakse välja Läänemere bioloogilise mitmekesisuse dünaamika, selle põhjused ning tagajärjed majandamisele. Sellega seoses toimub 27.–30. juunini Tallinnas projekti aasta nõupidamine ning töötoad teemadel, kus Eesti teadlastel on juhtroll – zooplanktoni ajalis-ruumiline dünaamika ja võõrliigi ümarmudil ökoloogia.

Euroopa Liidu BONUS projekti „Bioloogiliste muutuste põhjused, tagajärjed ja olulisus majandamisele“ juhtpartner on Saksamaa ning projektis osalevad veel Eesti, Leedu, Poola, Rootsi, Soome ja Taani teadlased.

Projektis uuritakse, milline on liikide ja asurkondade geneetiline baas kohanemaks Läänemere ajas ja ruumis varieeruvate keskkonnatingimustega; pelaagiliste ja põhjalähedaste koosluste struktuursete muutuste funktsionaalseid tagajärgi; kuidas ja mil määral bioloogiline mitmekesisus muutub ajas ja ruumis sõltuvalt olulistest välismõjudest, nagu kliimamuutused, eutrofeerumine, võõrliikide sissetung ja kalapüük ning kuidas Läänemere bioloogilise mitmekesisuse struktuursed ja adaptiivsed muutused mõjutavad ökosüsteemi toimimist.

Tartu ülikooli Eesti mereinstituudi mereökosüsteemide juhtivteadur Henn Ojaveer rääkis, et saadud tulemused võimaldavad paremini hinnata Läänemere piirkondlike ökosüsteemide seisundit ajas ja edendavad seeläbi Läänemere säästlikku majandamist üldisemalt.

Teadlased kohtuvad 27.–30. juunini Tallinnas keskkonnaministeeriumis BONUS BIO-C3 projekti raames, mis kestab kokku neli aastat (01.01.2014-31.12.2017). Tänaseks on avaldatud enam kui 10 teadusartiklit, sh mainekas ajakirjas Nature.

Projekti rahastatakse Läänemerele suunatud Euroopa Liidu BONUS programmist, mille eesmärk on koordineerida ja toetada mereuuringuid Läänemere piirkonnas, samuti süvendada teadust rahastavate institutsioonide ja riiklike programmide ning rahvusvaheliste organisatsioonide koostööd. Eesti osalust projektis finantseerib Eesti teadusagentuur.

Lisainfo
Henn Ojaveer, Tartu ülikooli Eesti mereinstituudi mereökosüsteemide juhtivteadur
henn.ojaveer@ut.ee

Virge Tamme