Rahvusvahelisel seminaril arutatakse Euroopa põgenikekriisi probleemi

13. ja 14. veebruaril algusega kell 8.30 toimub Tartu ülikoolis (Jakobi 2-337) rahvusvaheline seminar, kus lahatakse katastroofimeditsiini ja põgenikeprobleemide temaatikat. Seminar keskendub Euroopa põgenikekriisile kui humanitaarkatastroofile ja vaeb seda nii poliitilisest, majanduslikust, meditsiinilisest kui ka filosoofilisest vaatepunktist.

„Traditsiooniliselt on tegeletud katastroofidega, olgu need siis inim- või loodustekkelised, nn Kolmanda Maailma riikides. Aga järjest rohkem on tekkinud küsimus, et kas ka mitte see, mis toimub siinsamas Euroopa piiridel, pole mitte katastroof,“ arutleb TÜ praktilise filosoofia dotsent Kadri Simm, tuues näiteks tuhanded hukkunud Vahemerel ja Süüria põgenikud.

„Tegemist ei ole küll nö „sudden-onset“ katastroofiga nagu näiteks maavärinad, aga siiski katastroofi, või leebemalt öeldes, kriisiga, mida katastroofimeditsiini spetsialistidega tervest Euroopast arutada, analüüsida ja leida lahendusi aitamaks kriisi leevendada,“ rääkis Simm.

Tartusse on tulemas mitmed katastroofimeditsiini ja -eetikaga tegelevad arstid, sotsioloogid ja filosoofid, teiste hulgas ka dr Johan von Schreeb, pikaajalise kogemusega katastroofimeditsiini kirurg ja Rootsi „Piirideta Arstid“ MSF osakonna asutaja.

Seminaril osalejate eesmärk on tõstatada probleemi ja teha see nähtavamaks. Samuti analüüsida nii praktilistele uuringutele kui ka teoreetilistele tekstidele toetudes neid kriise ja nendega toimetulemise viise. „Kohalikku tasandit arvestades vaatame, kas need kogemused, mis katastroofides mujalt maailmas saadud, kuluksid ära ka meile endile siinsamas.“

Seminari „Disaster bioethics and the refugee crisis“ organiseerib COST võrgustik, mis ühendab endas katastroofimeditsiinieetikaga tegelejaid.

Esinejad ja täpsem kava programmist.

Lisainfo: Kadri Simm, praktilise filosoofia dotsent, tel: 51 29 219, e-post: kadri.simm@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392