Rahvusvaheliselt matemaatikaolümpiaadilt neli aukirja

5.–14. juulil toimus Kasahstanis 51. rahvusvaheline matemaatikaolümpiaad. Kokku osales 517 õpilast 96 riigist. Eesti võistkonna õpilased said neli aukirja, mis anti vähemalt ühe ülesande maksimumpunktidele lahendamise eest.

Eesti võistkonda kuulusid Rauno Siinmaa (Pärnu Koidula Gümnaasium, 12. klass), Andre Tamm (Tallinna Reaalkool, 12. klass), Paavo Parmas (Gustav Adolfi Gümnaasium, vilistlane), Ants Remm (Hugo Treffneri Gümnaasium, 11. klass), Aleksandr Šved (Tallinna Tõnismäe Reaalkool, 11. klass) ja Erik Paemurru (Tallinna Reaalkool, 12. klass).

Aukirjad said vähemalt ühe ülesande maksimumpunktidele lahendanud Rauno Siinmaa, Andre Tamm, Ants Remm ja Erik Paemurru. Seejuures Rauno Siinmaa lahendas täielikult ära kaks ülesannet, kuid tema tulemus (14 punkti) jäi nagu eelmiselgi aastal, paraku pronksmedalist lahutamata. "Üldiselt oli eesti võistkonna õpilaste tase küllalt ühtlane, kõige väiksem tulemus oli 7 punkti," ütles eesti võistkonna üks juhendajatest, Tartu Ülikooli matemaatika instituudi doktorant Oleg Ko¨ik.

Riikide arvestuses võttis Eesti 63. koha, jõudes ettepoole naabritest Soomest, Rootsist ja Norrast, kuid jäädes alla Leedule, Taanile ja Lätile. Nagu enamikel varasematel aastatel, oli ka seekord kõige edukam Hiina võistkond.

Rahvusvahelisel matemaatikaolümpiaadil toimub lahendamine kahel päeval, kummalgi päeval lahendatakse nelja ja poole tunni jooksul kolm rasket ülesannet.

Eesti võistkonna juhendajad olid Tartu Ülikooli matemaatika instituudis värskelt doktorikraadi kaitsnud Indrek Zolk ning Tartu Ülikooli matemaatika instituudi doktorant Oleg Ko¨ik.

Olümpiaadi ülesannete ja tulemustega saab tutvuda olümpiaadi kodulehel http://www.imo-official.org/year_info.aspx?year=2010

Järgmisel aastal toimub rahvusvaheline matemaatikaolümpiaad 16.–24. juulil Hollandis Amsterdamis. Sel sügisel 4.–8. novembril toimub Islandil 21. rahvusvaheline võistkondlik matemaatikavõistlus "Balti Tee", Eesti viieliikmeline võistkond selgub pärast 2. oktoobril toimuvat sügisest lahtist võistlust.

Lisainfo: Oleg Ko¨ik, Tartu Ülikooli matemaatika instituudi doktorant, oleg.koshik@ut.ee