Rahvusvahelises meistriklassis luuakse seente DNA määraja

29. ja 30. jaanuaril 2013 toimub Tartus seente DNA-põhise globaalse digimääraja UNITE meistriklass, mille eesmärgiks on ligi 300 000 DNA järjestusel põhineva 20 000 seeneliigi annoteerimine ja kättesaadavaks tegemine.

"Ligi 30 teadlast enam kui kümnest riigist osalevad meistriklassis Tartus kohal olles või interneti vahendusel. Teadlased töötavad kaks päeva Tartu ülikooli Chemicumi arvutiklassis kasutades veebipõhist töölauda PlutoF. Paralleelselt töötavad väiksemad teadlaste rühmad teistes Euroopa ja USA ülikoolides kasutades samu IT lahendusi. Töö koordineerimiseks toimuvad mõlemal päeval ühised Skype arutelud,“ tutvustab TÜ loodusmuuseumi direktor professor Urmas Kõljalg.

Tartu ülikooli loodusmuuseumi IT-töörühm vastutab UNITE andmebaasi tehnilise arendustöö eest. Andmeid töötlevad ökoloogia ja maateaduste instituudi teadlased.

UNITE andmebaasi kasutatakse seente molekulaarseks määramiseks ökoloogia, meditsiini, põllumajanduse jms uurimistöödes. Mikroorganismide ökoloogia analüüsi tarkvara QIIME kasutab seeneliikide standardina UNITE andmebaasi.

Tartus toimuva rahvusvahelise meistriklassi töö tulemusena valmib uuel teoreetilisel ja arvutuslikul teadmusel põhinev seente DNA määraja.

Lisainfo: Urmas Kõljalg, TÜ mükoloogia professor, tel: 5341 2823, e-mail: urmas.koljalg@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja