RAKE uuring: üliõpilaste kulud ületavad nende sissetuleku

Tartu ülikooli sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskus RAKE viis 2013. aasta kevadel Eesti kõrgkoolide üliõpilaste hulgas läbi küsitluse, mis annab hea pildi üliõpilaste elu-olust vahetult enne kõrgharidusreformi. Küsitlus on seotud EUROSTUDENT üleeuroopalise üliõpilaste seas läbiviidava uuringuga, millega kogutakse ühtse metoodika alusel võrdlevaid andmeid üliõpilaste kõrgharidusele ligipääsu, elutingimuste, ajakasutuse (sh töötamise), sissetulekute, kulutuste ja rahvusvahelise mobiilsuse kohta. Uuringu tulemustest selgus, et üliõpilaste kulud ületavad nende sissetuleku ca 70 euroga.

Aasta alguses ilmunud rahvusvahelise üliõpilaste eluolu uuringu Eesti andmed näitavad, et 2013. aastal ületasid Eesti üliõpilaste kulud nende sissetuleku. 2013. aastal oli keskmine üliõpilaste netosissetulek 545 eurot kuus, võrreldes 2010. aasta EUROSTUDENT IV uuringu tulemustega on see tõusnud vaid 21 eurot. Üliõpilaste kogukulud ühes kuus (sh elamiskulud ja õpingutega seotud kulud) olid 2013. aasta kevadsemestril keskmiselt 613 eurot, 2010. aastal keskmiselt 560 eurot.

„2013. aastal rakendunud uue kõrgharidussüsteemi eesmärgiks on vähendada töötamist ja motiveerida tudengeid nominaalajaga lõpetama,“ sõnas Tartu Ülikooli sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskuse RAKE juhataja ja EUROSTUDENTi uuringu projektijuht Kerly Espenberg. „Uuringu tulemustest selgub, et 220 euroga kuus, mis on vajaduspõhise toetuse ülempiir, ei saa keskmine bakalaureusetudeng hakkama. Bakalaureuseõppes on keskmised kulud kuus 540 eurot. See tähendab tõenäoliselt, et töötamine tudengite seas praegust toetuste süsteemi arvestades ei vähene. Ka magistri- ja doktoriõppes on kulud tunduvalt kõrgemad kui stipendiumid.“

2013. aastal käis 66% üliõpilastest regulaarselt või aeg-ajalt õpingute kõrvalt tööl.

Täpsemate EUROSTUDENT V Eesti uuringu tulemustega saab tutvuda uuringuraportis: http://bit.ly/1iuuSkJ.

EUROSTUDENT V uuringu tellis SA Archimedes programm Primus ja koostas Tartu ülikooli sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskus RAKE.

Uuringu läbiviimist toetas Euroopa Liit Euroopa sotsiaalfondist. Eesti osales 2013. aastal uuringus kolmandat korda, varem on uuring toimunud 2006. ja 2010. aastal.

Loe ka 10. veebruaril 2014 Eesti Päevalehes ilmunud artiklit uuringust „Üliõpilaste keskmine sissetulek jääb 70 euroga kuludele alla“.

Lisainfo: Kerly Espenberg, Tartu ülikooli sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskuse RAKE juhataja ja EUROSTUDENT V uuringu projektijuht, tel: 737 6378, e-post: kerly.espenberg@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja