Registreeru demokraatlikke väärtusi käsitlevale konverentsile

Kõik huvilised on oodatud osalema 4. märtsil algusega kell 9.30 Domus Dorpatensises toimuvale konverentsile „Demokraatia, areng ja moderniseerumine: vaateid Läänest ja mujalt“. Konverents keskendub küsimusele, kuidas universaalseid väärtusi, nagu demokraatia, õiglus, võrdsus, inimõigused ja areng maailma eri piirkondades tõlgendatakse ja kuidas neid praktikas rakendatakse. Registreeru inglisekeelsele konverentsile hiljemalt 25. veebruariks siin.

Ehkki demokraatlikke väärtusi peetakse universaalseteks, puudub demokraatia mõiste sisu osas rahvusvaheline konsensus. Võrreldes Läänega pannakse Ladina-Ameerikas märksa enam rõhku õiglusele ja võrdsusele, mis toob kaasa sotsiaalküsimuste ning põlisrahvaste pärandi ja õiguste tähtsustamise. Hiina võimude käsitlus demokraatiast rõhutab arengut ja kohalikku kultuurikonteksti. Erinevalt Ladina-Ameerika vasakpoolsetest, rõhutavad Hiina liidrid, et poliitiline areng peab toimuma järk-järgult ning demokratiseerumine on lubatav ainult määral, mis ei ohusta stabiilsust. Sama joont järgivad ka Venemaa võimukandjad, ehkki Venemaa on veelgi selgem näide ideoloogilisest mängust, mille käigus on demokraatia mõiste igasugusest positiivsest sisust tühjaks tehtud ning omab tähendust vaid võimuloleva režiimi legitimeerimise vahendina.

Paralleelselt nende arengutega, on Lääs silmitsi demokraatia-edendamise komplitseeritud tagajärgedega sellistes riikides nagu Liibüa või Iraak. Ühtlasi seisab nii Euroopa liidu kui ka USA ees küsimus, kuidas tuua demokraatlikud institutsioonid välja kriisist, mida iseloomustab polariseeritud populismi domineerimine ja võtmetähtsusega ühiskondlike teemade ignoreerimine. Immigratsiooniga seotud küsimustering sunnib ühiskondi vaatama üle sotsiaalse solidaarsuse ja kodakondsuse alusprintsiipe. Kärpeid ja säästupoliitikat presenteeritakse ainuvõimaliku lahendusena majanduskriisile, ent valijad mitmel pool maailmas näikse olevat valmis katsetama muid stsenaariume. Ei ole selge, kas ja mil määral traditsioonilised poliitilise kommunikatsiooni ja esindamise kanalid – eelkõige erakonnad ja meedia – muutunud situatsioonis oma ülesannete kõrgusel seisavad. Selle kõige üle arutleb konverents lähemalt.

Konverents on kasvanud välja Eesti teadusagentuuri poolt toetatud projektist, mille üheks tulemuseks on raamat Decentring the West: The Idea of Democracy and the Struggle for Hegemony (Ashgate 2013), mis käsitleb demokraatiat rahvusvahelisel areenil nii teoreetilises plaanis kui ka üksikjuhtumite tasandil, võttes vaatluse alla terve rea erinevaid riike.

Konverentsi korraldab Euroopa Liidu-Venemaa uuringute keskus CEURUS koostöös Peterburi Euroopa ülikooliga ja see toimub 4. märtsil algusega kell 9.30 Domus Dorpatensises (Ülikooli 7). Konverents toimub inglise keeles.

Vaata ka konverentsi täpsemat programmi ja registreeru konverentsile hiljemalt 25. veebruaril siin.

Lisainfo: Ryhor Nizhnikau, e-mail: ryhor@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392