Rein Taageperale antakse Skytte medal

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"40995","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Neljapäeval, 28. mail kell 16 tähistatakse TÜ ajaloo muuseumi valges saalis Skytte päeva, mille käigus antakse prof. emer. Rein Taageperale üle Skytte medal.

Tartu Ülikooli rajajale ja esimesele kantslerile Johan Skyttele pühendatud päeva avakõne peab rektor Alar Karis. Avasõnadele järgnevad ettekanded Skytte sihtasutuse patroonilt ja Stockholmi Ülikooli emeriitprofessorilt krahv Nils-Axel Mörnerilt ning prof. emer. Leif Lewinilt, kes oli aastatel 1972−2008 Uppsala Ülikooli Skytte professor.

Prof. emer. Rein Taagepera esineb ettekandega "Ühiskondlikud loodusseadused" pärast medali üleandmist.

2008. aastal pälvis prof Rein Taagepera Uppsala Ülikooli Skytte sihtasutuse poolt välja antava Skytte auhinna demokraatlike valimissüsteemide uurimise eest. Auhinnaga kaasnenud poole miljoni Rootsi krooni suuruse auhinnaraha annetas prof Taagepera Tartu Ülikooli sotsiaalteaduskonnale uue, sotsiaal- ja täppisteadusi ühendava uurimissuuna rajamiseks.

Skytte medal on autasu, mille Tartu Ülikool annab riigi- või ühiskonnategelasele, kes on Tartu Ülikooli nõukogu hinnangul viimastel aastatel kõige enam aidanud kaasa Tartu Ülikooli ja Eesti kõrghariduse arengule. Möödunud aastal pälvis medali Rootsi suursaadik Dag Hartelius, varasematel aastatel on medali saanud Andres Lipstok, Mart Laar, Marju Lauristin, Mihkel Pärnoja, Lennart Meri, Andrus Ansip, Jüri Raidla ning mitme riigi suursaadikud.

Johan Skytte (1577−1645) oli kuningas Gustav II Adolfi isiklik õpetaja ja hiljem nõunik ning teda peetakse Tartu Ülikooli asutamise üheks algatajaks. Ülikool tähistab Skytte päeva alates 1995. aastast.

Tänavuse Skytte päeva esimeses pooles peab krahv Nils-Axel Mörner loodus- ja tehnoloogiateaduskonnas (Vanemuise 46, aud 246) loengu "The Danger of Ruling Models from Aristotle's to Global Warming and Nuclear Waste Handling" ning prof. emer. Leif Lewin sotsiaalteaduskonnas (Tiigi 78, aud 236) loengu "Consensus Politics and Kinder, Gentler Democracy". Loengud algavad kell 10.15.

Skytte päeva kava

Lisainfo: Kady Sõstar, avalike suhete spetsialist, tel 737 5685, 511 9188, kady.sostar@ut.ee

Karin Volmer
pressiesindaja