REKTOR PROF JAAK AAVIKSOO KOHTUB ÜLIKOOLI TAASASUTAJA G. F. PARROTI JÄRELTULIJAGA

Prof Manteuffel on sündinud 1926. aastal, erialalt on ta kunstiajaloolane ning praegu pensionil. Ta tunneb suurt huvi Tartu Ülikooli käekäigu ja Parroti omaaegse tegevuse vastu siin. Rektor Aaviksooga räägitakse kõrgharidusest, Parroti tähtsusest ülikooli ajaloos ning prof Manteuffel kingib ülikoolile Parroti poja, ülikooli hilisema rektori J. F. Parroti maali.

Georg Friedrich Parrot (1767-1852) oli keiser Aleksandri suur soosik ning tal oli suur osa Tartu Ülikooli taasavamisel 1802. aastal. Tema kaasabil saavutati ülikooli sõltumatus rüütelkondadest. Parrot oli erialalt füüsik, hinnatud õppejõud ja esimene ülikooli rektor, töötades sel ametipostil kolm ametiaega. Parrotil olid suured teened pargi rajamisel Toomemäele ning talle on pühendatud Inglisild, millel asub ka tema bareljeef koos ladinakeelse tekstiga "G. F. Parrotile – Tartu ülikooli esimesele rektorile". Parroti poeg Johann Friedrich Parrot õppis Tartus arstiks, tõustes meditsiini- ning hiljem füüsikaprofessoriks ning töötas ülikooli rektorina aastatel 1831-33.

INFO: Illari Lään, rektori abi, tel 737 5602, 502 8538

Liina Jürgen