Rektor Toomas Asser: kindlasti ei tohiks vaktsiinist loobuda

Tartu Ülikooli rektor professor Toomas Asser rääkis Vikerraadio hommikuprogrammis, mida kujutab endast AstraZeneca vaktsiiniga kaasnev võimalik väga harv kõrvaltoime.

Rektori sõnul on igasugustel humaanmeditsiinis kasutatavatel medikamentidel kõrvaltoimed, mida on palju rohkem kui konkreetse vaktsiiniga seostatav eluohtlik kõrvaltoime. Ta märkis, et kõige olulisem on kindlus, et AstraZeneca vaktsiin on jätkuvalt väga tõhus.

„Julgustav on see, et teades, millega võiks tegemist olla, on olemas ka ravivõtted ja ennetavad võtted. On võimalik panna diagnoos ja on võimalik ka sekkuda,“ rääkis Asser võimalikest kõrvaltoimetest. „Tegemist on olukorraga, kus trombid tekivad ajuveenides või kõhuõõne veenides ja avaldub teatud sümptomaatika.“

Asser ütles, et nüüd, kui on teada, millise sündroomiga on tegemist, saab anda ka soovitusi, mida peaks inimene vaktsineerimise järel kahe nädala jooksul enda tervise juures jälgima ja millal tuleks pöörduda arsti poole. „See on eelkõige püsiv, süvenev, tugev peavalu, mõnikord võib ka nägemine hägustuda, mis viitab, et tegemist on neuroloogilise sümptomaatikaga,“ märkis Asser.

Teiseks, kuivõrd sündroom võib puudutada ka kõhuõõne veene, tuleb tähelepanelik olla vaktsineerimisjärgse püsiva ja süveneva kõhuvalu suhtes. „Võib olla rindkere valu ja õhupuudus ning võivad tekkida süstekohast eemal väikesed nahaalused verevalumid. Kindlasti ei toimu see väga maruliselt, vaid sümptomid kujunevad välja süvenevalt päevadega ja sellele peaks tähelepanu pöörama.“

Asser märkis, et nooremate inimeste vaktsineerimises selguse saamiseks tasub võtta aega. „Praegune lähenemine näitab pigem mõistlikku suhtumist, et katsume minimeerida riskid ja kui asjad on selgemad, siis julgustame edasi vaktsineerima,“ sõnas ta.

Rektori sõnul on ka kõrgkoolid ootel, et praktilisi töid tegevad õppejõud saaksid vaktsineeritud. Kui see võimalus tekib, kasutatakse samuti AstraZeneca vaktsiini. „Kindlasti ei tohiks vaktsiinist loobuda. Selle hirmu peab ka teadlikult alla suruma, risk ei ole siiski nii suur.“

Toomas Asser on alates 1995. aastast Tartu Ülikooli neurokirurgia professor ja oli 1996.–2018. aastal TÜ närvikliiniku juhataja.