Riigi teaduspreemiatele kandideerib enim Tartu Ülikooli teadlasi

Kokku kaheksas valdkonnas üles seatud 24-st teadlaskollektiivist on kümme seotud just Tartu Ülikooliga. Seega on Tartu Ülikool oma kandidaadid üles seadnud peaaegu kõigis teaduspreemiate valdkondades – ainsaks erandiks on tehnikateadused.

Tartu Ülikooli teadusprorektori Kristjan Halleri sõnul on loomulik, et ülikool suudab teadlastele luua paremad tingimused ja koostöövõimaluse paljudes valdkondades maailmatasemel teaduse tegemiseks. "Kui vaadata, millisel positsioonil on Tartu Ülikooli teadlased Eesti teaduses ja milline on olnud meie areng, siis on üsna ootuspärane Tartu Ülikooli teadlaste tugev esindus teaduspreemiate kandidaatide seas," selgitas Haller.

Samal ajal on märkimisväärne, et aasta-aastalt muutuvad riiklikule teaduspreemiate komisjonile esitatavad teadustööd üha spetsiifilisemaks, omades ka selget rakenduslikku väljundit. Nii kandideerivad tänavu teaduspreemiatele füüsikalise ja analüütilise keemia suuna esindajad Ilmar Koppel ja Ivo Leito, kelle teadussaavutused superhapete ja superaluste keemias võivad viia praegusest mitu korda rohkem energiat mahutavate patareide ja akude kasutuselevõtuni.

Vabariigi valitsuse otsus riigi teaduspreemiate kohta tehakse teatavaks ja preemiad antakse üle Eesti Vabariigi aastapäeval.

Viide:
Riigi teaduspreemiate komisjoni teatis