Riik hakkab toetama doktorikraadiga teadlaste palkamist ettevõtetesse

Haridus- ja teadusministeeriumis (HTM) valmis programm, mille abil toetatakse ettevõtete ja teadlaste koostööd. Teadmuspõhise majanduse arengu soodustamiseks ja teadlaste karjääri mitmekesistamiseks on Riigi Tugiteenuste Keskuses avatud taotlusvoor, mille raames saavad era- ja avaliku sektori asutused palgata doktorikraadiga teadlasi rakendusuuringute ning tootearendusprojektide kavandamiseks ja läbiviimiseks.

"Toetus on asutusele, mis ei ole teadusasutus. Soov on tõsta nende teadus- ja arendustegevuse alast võimekust, et viia sinna uusi teadmisi ja teaduspõhisust, mis omakorda võimaldab luua targemaid tooteid ja teenuseid. Samuti saab teadlane, kes siis sinna läheb tööle, parema ettekujutuse teiste sektorite ja asutuse toimimisest ja sellest näiteks, mida ettevõtted vajavad," selgitas ministeeriumi teadusosakonna peaekspert Maarja Lillak.

Töötukassa andmetel oli oktoobrikuu lõpu seisuga registreeritud 72 doktorikraadiga töötut. Tartu Ülikooli grandikeskuse juhataja Taivo Raud selgitas, et doktorikraadiga inimeste tööpuudus on küll kõige madalam ja hõive kõige kõrgem, kuid praegu on doktorikraadiga inimesed enamasti siiski seotud akadeemilise maailmaga. Taivo Raud:

"Uuringud näitavad, et Eestis on nende doktorikraadiga inimeste osakaal, kes jäävad akadeemilisse sektorisse, mõnevõrra kõrgem kui Lääne-Euroopa riikides või näiteks USA-s. Seetõttu on vaja stimuleerida erasektori nõudlust uute töökohtade loomiseks, mis eeldavad doktorikraadi ja samuti on ka riigisektoris kindlasti vaja teadmistepõhise poliitika kujundamiseks teadustöö kogemusega inimesi," rääkis Raud.

Tema sõnul on loodav meede õige ja vajalik ning seesugust sammu on ammu oodatud: "Meie [Tartu Ülikooli] uues akadeemilises karjäärimudelis võimaldame sellist teadmussiirde põiget, et käia mingiks perioodiks kas avalikus või erasektoris tööl, oma teadmisi ja kogemusi sinna viia ja samas tuua hiljem tagasi praktilist kogemust ka akadeemilisse töösse."

Loe edasi ERR-i veebilehelt.