Ruumilise planeerimise kursusi lähendatakse turu- ja tulevikuvajadustele
Täna suunduvad nelja ülikooli planeerimisõppejõud õppekavaarenduse ja ettevõtluskoostöö projekti lõpetuseks Võrumaale ja Rõugesse. Seekord ei õpetata, vaid õpitakse ise innovaatilistelt või vastuolulistelt planeerimisnäidetelt maakonna, omavalitsuse, küla ja talu tasemel. Ühtlasi laiendatakse praktikaõppe võrgustikku ning arutletakse ruumilise planeerimise kui piirteadusliku eriala tuleviku üle.
2010-2013 arendasid Tartu ülikool, Eesti maaülikool, Tallinna tehnikaülikool ja Tallinna ülikool ruumilise planeerimise õppekavu. Ülikoole toetasid praktilise õppe suunal tosinkond planeerimis- ja konsultatsioonifirmat, avaliku sektori asutust ning erialaühendust. Õppekavaarenduse käigus said olulist täiendust ülikoolide olemasolevad planeerimisega seotud õppekavad: geograafia, maastikuarhitektuur, maastikuhooldus, linnaplaneerimine, linnakorraldus ning tsiviilehitus. Ülikoolides asuti lugema uusi planeerimisaineid, viidi läbi stuudioõpet ja kaasati seminaridesse praktikuid. Tudengitele pandi praktikakohtade leidmiseks käima praktikabörs, Pärnu kolledžis käivitati planeerijate täienduskoolitussüsteem, planeerimisakadeemia käis erialareisidel Hollandis ja Soomes. Õppekavauuendust toetas elav planeerimisõpik nii Moodle õpikeskkonnas kui ka e-õpikuna dScape’s.
Kahepäevasel väljasõidul Võrumaale „Kodukandi planeerimisest – künd, külv ja lõikus“ süüvitakse Võru kui maakonnalinna, Rõuge kui arengujõulise maavalla, Sänna ja Nogu kui külauuenduse arengumustritesse ja planeerimispraktikatesse. Külastus aitab lähendada akadeemilist õpet argistele planeerimisprotsessidele, ärgitades uusi praktikaõppe projekte. Õppejõudude maakondlik õppekäik edendab alt-üles põhimõttel ülikoolide, avaliku-, era- ja mittetulundussektori koostööd.
Lisainfo: Antti Roose, TÜ inimgeograafia teadur, projektijuht, tel: 53328233, e-post: antti.roose [ät] ut.ee.