Saksa filoloogid meenutavad seminariga Christa Wolfi

15. märtsil toimub Tartu Ülikooli saksa filoloogia osakonnas rahvusvaheline seminar 20. sajandi ühe tuntuima ja enim tõlgitud saksa naiskirjaniku Christa Wolfi mälestuseks.

Christa Wolf suri 1. detsembril 2011 Berliinis. 18. märtsil oleks ta saanud 83. aastaseks. Seminari eesmärk on Wolfi läheneva sünniaastapäeva eel meenutada ja mäletada Christa Wolfi tema loomingu käsitluste kaudu.

Christa Wolf, olles üles kasvanud natsionaalsotsialistlikul Saksamaal, elanud Saksa Demokraatlikus Vabariigis ning hiljem taasühinenud Saksamaal, on oma teostes aktiivselt tegelenud nii natsionaalsotsialistliku kui ka DDR-i minevikukogemuse lahtimõtestamise ja läbitöötamisega. Samuti on Wolfi paelunud soospetsiifilised küsimused, mida ta on lahti kirjutanud peamiselt antiikmütoloogiast pärit ainese uustõlgenduste kaudu (Kassandra; Medeia. Hääled) või kasutades romantismiaega oma projektsiooniruumina. Wolf on oma tekstidega sekkunud ka päevapoliitilistesse sündmustesse ning tõlgendanud nende mõju ühiskonnale (nt Tšernobõli tuumakatastroofi käsitlev jutustus Störfall 1987. aastal).

Eesti lugejad tunnevad Wolfi loomingut seni vaid kahe teose vahendusel. 1982. aastal on ilmunud Evi Aulingu tõlkes „Lapsepõlvelõimed“ ning 1997. aastal Rita Tasa vahendusel „Medeia. Hääled“.

Wolfi mälestusseminar „DIE Autorin. In Memoriam Christa Wolf“ algab 12.15 „Paabelis“, Ülikooli 17–103. Christa Wolfi loomingut käsitlevad Wolfi biograaf ja kirjandusteadlane Therese Hörnigk Berliinist, Läti Ülikooli dotsent Tatjana Kuharenoka, TÜ uuema saksa kirjanduse dotsent Eve Pormeister ja DAAD külalisdotsent Silke Pasewalck ning Tallinna Ülikooli kultuuriteooria professor Tiina Kirss ja TÜ kirjanduse ja kultuuriteaduste doktorant Aija Sakova.

Kava: http://www.humanitaarteadused.ut.ee/gr/oppetoolid/saksafil

Rahvusvahelist seminari korraldavad TÜ saksa kirjanduse osakond ja Balti-Saksa Kõrgkoolide Büroo Riias. Töökeeleks on saksa keel. Kõik huvilised on teretulnud!

Riias toimub veel 16. märtsil Christa Wolfi mälestusele pühendatud teemapäev: http://www.hochschulkontor.lv/de/veranstaltungen

Lisainfo:
Eve Pormeister, TÜ uuema saksa kirjanduse dotsent, pormeister@gmx.de, 737 5228
Aija Sakova, TÜ kirjanduse ja kultuuriteaduste doktorant, aija.sakova@ut.ee, 529 1159