Seekordsel orientalistika seminaril räägitakse ainujumalasse uskumisest

Kolmapäeval, 9. mail kell 18.15 peab Tartu Ülikooli külalislektor Shantana Saikia ingliskeelse loengu teemal „Sinu jumal või minu? Višnu või Brahmaputra? Folkloristi käsitlus Sattra institutsioonidest Assamis“.

Ta vaatleb 16. sajandil Assamis tekkinud monoteistlikke religioosseid institutsioone, mida tuntakse sattratena. See nimetus on seotud Assami vaišnava järgijate kaitsepühaku Srimanta Sankaradevi (1449–1568 ) nimega.

Sattrad tähendavad nii füüsilist ruumi kui ka suletud pühendunute rühma, kes peavad Višnu nime skandeerimist ainsaks lunastusviisiks ega tunnista ühtegi teist jumalat. Lähem uurimine on siiski heitnud valgust huvitavatele uskumuste kihistustele, mis on seotud nn vähemate jumalustega, kes aitavad inimesi nende igapäevatoimetustes.

Loengus keskendutakse rahvalike žanrite asetusele domineerivas klassikalises diskursuses ja nende vastastikustele suhetele.

Dr Shantana Saikia on Indias asuva Dibrugarhi Ülikooli Bahona kolledži (Jorhat, Assam) inglise keele dotsent. Ta on kaitsnud Assami sattrate folkloori teemal doktoritöö ja avaldanud nende kirjanduse kohta artikleid.

Peahoone auditooriumis 307 toimuv loeng on inglise keeles ja oodatud on kõik huvilised.

Tartu Ülikooli orientalistikakeskus korraldab orientalistika seminare kord nädalas kolmapäeviti.

Lisainfo: Märt Läänemets, TÜ orientalistika dotsent mart.laanemets@ut.ee, ja Ülo Valk, eesti ja võrdleva rahvaluule professor, ulo.valk@ut.ee