Sel nädalal täitub Tartu Leedu kultuuriüritustega

Tartu ülikoolis tänasest kuni 10. märtsini toimuvad kolmandad Leedu päevad on pühendatud taasloodud Leedu riigi 100. aastapäevale ja 11. märtsi (1990) iseseisvuse taastamise päevale.

Mitmekülgne programm algab 6. märtsil kell 18.15 Tartus humaniora valdkonna õppehoones (Jakobi 2–114) Vilniuse ülikooli võõrkeelte instituudi dotsendi Loreta Chodzkienė ingliskeelse avaliku loenguga „Discovering Lithuania“. Tema teine loeng „Lithuania from an Outsider’s Point of View“ toimub 8. märtsil kell 16.15 samas paigas.

Tartu ülikooli leedu keele ja kultuuri õppejõud ja tõlkija Tiina Kattel rõhutas, et 2018. aasta on oluline kõigile Balti riikidele, sest tähistatakse nende 100. aastapäeva. „Kuigi Leedu riik on Eesti ja Lätiga võrreldes tunduvalt pikema ajalooga – Leedu suurvürstiriik loodi juba 1253. aastal –, on ka 16. veebruar 1918 leedulaste jaoks väga tähtis kuupäev. Nad nimetavad seda küll Leedu riigi taasloomise päevaks, kuid ega see midagi muuda. Oluline on see iga leedulase jaoks ning seda väärikat püha tähistati ja tähistatakse väga pidulikult. Nii pühendame meiegi seekordsed Leedu päevad Leedu vabariigi 100. aastapäevale ja 11. märtsi iseseisvuse taastamise päevale. Üritustele on oodatud kõik huvilised. Tegyvuoja Lietuva! Elagu Leedu! Ootame rohket osavõttu!“

Programmis on peale loengute muu hulgas kaks Leedu filmide õhtut (filmidel on ingliskeelsed subtiitrid). 7. märtsil kell 18 linastub Lossi 3–307 dokumentaalfilm „Vejų žemė“ („Tuulte maa“ / „Earth of winds“, 2016). Teisel filmiõhtul, 9. märtsil kell 19 näidatakse saksa kultuuri instituudis (Kastani 1) mängufilmi „Laiškai Sofijai“ („Kirjad Sofijale“ / “Letters to Sofia“, 2013), millele eelneb samas kell 18 Eesti kontsert. Üles astub muusika- ja teatriakadeemia magistrant, Leedu päritolu pianist, improviseerija ja helilooja Julija Demidova. Ta esitab M. K. Čiurlionise, B. Dvarionase, A. Pärdi, P. Glassi ja J. Demidova teoseid.

7. märtsil kell 14.30 avavad Leedu vabariigi suursaadik Eestis Giedrius Apuokas ja Tartu ülikooli prorektor professor Anneli Saro Tartu ülikooli maailma keelte ja kultuuride kolledži trepigaleriis (Lossi 3 hoone fuajee) Leedu käsitöömeistri Klaidas Navickase paberlõigete isikunäituse.

Samal päeval kell 11.50 ja 13.50 tutvustavad Lossi 3 õppehoone auditooriumis 222 Leedu ülikoolides õppimise võimalusi „Study in Lithuania“ esindajad Ignas Bautrėnas ja Alius Ambras.

8. märtsil kell 19 räägib Tiina Kattel maailma keelte ja kultuuride kolledži tudengite raamatuklubis (Lossi 3–213) leedu kirjanduse tõlgetest eesti keelde ning annab lugemissoovitusi.

Leedu päevade finaal on Leedu kuulsaima rahvustoidu tsepeliinide valmistamise töötuba 10. märtsil algusega kell 12 Tartu katoliku koolis (Jakobi 41).

Leedu päevi Tartu ülikoolis korraldavad Leedu suursaatkond Eestis, Leedu vabariigi aukonsul professor Birute Klaas-Lang, maailma keelte ja kultuuride kolledži leedu keele ja kultuuri õppejõud ja tõlkija Tiina Kattel ning Tartu leedulaste selts eesotsas Sigita Matulevičienėga.

Korraldajad tänavad Leedu välisministeeriumi „Global Lithuania“ programmi, Leedu haridus- ja teadusministeeriumi, Euroopa sotsiaalfondi Leedu agentuuri projekti „Lithuanian Academic Scheme for International Cooperation in Baltic Studies“, Eesti suursaatkonda Leedus, „Study in Lithuania kollektiivi“ ning LuxExpressi.

Lisainfo Leedu päevade kohta TÜ maailma keelte ja kultuuride kolledži kodulehelt.

Lisainfo: Tiina Kattel, TÜ leedu keele ja kultuuri õppejõud, 737 6359, tiina.kattel@ut.ee

Maria Kristiina Prass
Tartu ülikooli avalike suhete spetsialist
Tel. (+372) 737 5509