Selgusid 2014. aasta matemaatikaolümpiaadi võitjad

Nädalavahetusel, 8.-9. märtsil toimus Tartu ülikooli matemaatika-informaatikateaduskonna õppehoones LXI matemaatikaolümpiaadi lõppvoor. Vastavalt matemaatikaolümpiaadi süsteemile kutsutakse lõppvooru 9.-12. klassi õpilasi, kes on näidanud parimaid tulemusi kahe lahtise võistluse ja olümpiaadi piirkonnavooru ülesannete lahendamisel (7.-8. klassi õpilaste jaoks korraldatakse eraldi huvipäev 4. aprillil.) Sel aastal osales lõppvoorus 98 õpilast.

Parimad matemaatikaülesannete lahendajad selgitati välja olümpiaadi esimesel päeval, kui õpilased pidid viie tunni jooksul lahendama 5 ülesannet. Võitjate selgitamisel peeti arvestust klasside kaupa.

9. klassi arvestuses saavutas maksimumtulemuse Taavet Kalda (Gustav Adolfi gümnaasium), kellele omistati ka I järgu diplom. I järgu diplomi võitsid veel Joonas Jürgen Kisel (vanalinna hariduskolleegium) ja Kaarel Hänni (Tallinna Prantsuse lütseum).

10. klassi arvestuses oli maksimumtulemusega parim Oliver Nisumaa (Tallinna reaalkool). Talle omistati ka I järgu diplom. I järgu diplomi teenis selles vanuserühmas veel Kristjan Kongas (Tallinna reaalkool).

11. klassi arvestuses pälvis I järgu diplomi Joonas Kalda (Tallinna reaalkool).

12. klassi arvestuses sai Oliver-Matis Lill (Tallinna vanalinna täiskasvanute gümnaasium) I järgu diplomi.

Olümpiaadi teisel päeval said osalejad kuulata Konstantin Tretjakovi loengut tehisintellektist ning panna oma nutikust proovile mängulisemates ülesannetes. Olümpiaadi lõpetas parimate premeerimine.

LIONS klubi LC Tallinn Eesti premeeris esmakordselt vabariiklikul matemaatikaolümpiaadil 10-ndate, 11-ndate ja 12-ndate klasside arvestuses esikoha saanud kooliõpilasi kolme 1000 euro suuruse stipendiumiga. Esimesteks stipendiaatideks olid Oliver-Matis Lill, Joonas Kalda ja Oliver Nisumaa. Selle stipendiumiga sooviti rõhutada matemaatika õppimise tähtsust ja innustada noori sellega tõsiselt tegelema.

Matemaatika-informaatikateaduskonna eriauhinna pälvis 12. klassi parim Oliver-Matis Lill. Matemaatika instituudi eriauhinna läks Taavet Kaldale. Tartu ülikooli poolt said kingituse kõik lõpuklassi auhinnatud õpilased.

Erakapitalile tuginedes pani Robert Kitt välja 10 stipendiumit nimega „Benoit Mandelbrot'i jälgedes“. 65 euro suuruse stipendiumi said  Taavet KaldaJoonas Jürgen Kisel, Kaarel Hänni, Kristjan Kongas, Eva-Maria Tõnson, Elo Maria Pauman, Triinu Veeorg, Simmo Saan, Rasmus Kisel ja Kaur Kristjuhan.

Lisaks selgusid olümpiaadi tulemusena ka need õpilased, keda oodatakse rahvusvahelise matemaatikaolümpiaadi meeskonna moodustamise valikvõistlusele. 2014. aasta rahvusvaheline matemaatikaolümpiaad toimub 3.-13. juuli Kaplinnas, Lõuna-Aafrika Vabariigis.

Kõik olümpiaadi materjalid on kättesaadavad matemaatikolümpiaadi lehel: www.math.olympiaadid.ut.ee.

Matemaatikaolümpiaadi toetas haridus- ja teadusministeerium. Olümpiaadi läbiviimist korraldas Tartu ülikooli teaduskool.

Lisainfo: Härmel Nestra, žürii esimees, TÜ matemaatika-informaatikateaduskonna dotsent,  53401682, harmel.nestra@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja