Selgusid Eesti parimad noored bioloogiatundjad

Praktiliste tööde ja teooriavooru tulemuste põhjal selgus üldparemusjärjestus. 10 parimat gümnaasiumide õpilast asuvad maikuus veelkord isekeskis võimeid võrdlema, et välja sõeluda edukamad, kes esindavad juulikuus Eestit 20. rahvusvahelisel bioloogiaolümpiaadil Tskukuba Ülikoolis Jaapanis.

Eesti 2009. aasta parimad bioloogiatundjad gümnaasiumi vanuseastmes on:
Mark Gimbutas (Hugo Treffneri Gümnaasium), Eero Vaher (Pärnu Koidula Gümnaasium), Kristiina Tüür (Saaremaa Ühisgümnaasium), Katrin Kalind (HTG), Linda Rusalepp (HTG), Madis Hurt (HTG), Kristiina Tomasson (HTG), Sander Kask (Kohila Gümnaasium), Risto Võsaste (HTG), Kaur Leemets (Viljandi Maagümnaasium). Nendega liituvad valikvõistluse ajaks ka Eva-Lotta Käsper (Tartu Kivilinna Gümnaasium) ja Uku-Laur Tali (HTG), kes esindasid Eestit samal ajal Euroopa Liidu VII loodusteaduste võistkondlikul olümpiaadil Hispaanias

Piirkonnavoorude tulemuste põhjal lõppvooru kutsututel oli kahe päeva jooksul võimalus tõestada end bioloogia erinevatel aladel. Esimene päev koosnes praktilistest töödest, kus oskused pandi proovile zooloogias, botaanikas, taimefüsioloogias ning molekulaarbioloogias. Teine olümpiaadipäev andis ülevaate õpilaste teoreetilistest teadmistest.

Õpilastele andis avamisel innustust Eesti Teaduste Akadeemia president, evolutsioonibioloogia professor Richard Villems. Pärast olümpiaadi oli osalejatel võimalus tutvuda TÜ MRI laboritega ning saada aimu seal tehtavast teadustööst. Toimus ka ekskursioon TÜ peahoones. Olümpiaadist võttis osa 44 parimat bioloogiatundjat üle kogu Eesti.

Bioloogiaolümpiaadi korraldab Tartu Ülikool ja Tartu Ülikooli Teaduskool. Parimaid õpilasi klasside arvestuses autasustati kirjastuse "Avita" nimeliste stipendiumidega. Oma auhinnad iga vanusrühma parimatele oli välja pannud üks peasponsoritest Quantum Eesti AS. Meeneid jagas olümpiaadil InBio OÜ. MTÜ Loodusajakiri kinkis teooriavooru ja praktiliste tööde parimale ajakirja "Eesti Loodus" aastatellimuse. Aineolümpiaadide korraldamist toetab Haridus- ja Teadusministeerium.

Lisainfo: Sulev Kuuse, Tartu Ülikooli Molekulaar- ja Rakubioloogia Instituut, tel 737 5060, sulev.kuuse@ut.ee ja http://www.teaduskool.ut.ee/ebo

Karin Volmer
pressiesindaja