Senati poolt vastu võetud põhikiri ootab nõukogu otsust

30. mail 2014 toimunud senati istungil võeti vastu ülikooli uus põhikiri, mis kaasajastab ülikooli juhtimist ja struktuuri ning moodustab neli suurt teaduskonda. Muudatus ühtlustab akadeemiliste üksuste teadus- ja õppetöö sisu ning mahtu ja annab akadeemilistele üksustele senisest tugevama ning selgema mandaadi oma erialaste küsimuste otsustamiseks.

17 poolthäälega 20-st otsustas ülikooli akadeemilisi üksusi esindav senat moodustada neli suurt teaduskonda – filosoofiateaduskond, sotsiaalteaduskond, arstiteaduskond ning loodusteaduskond. Järgmise sammuna peab nõukogu 30 päeva jooksul senati otsuse kas kinnitama või kasutama vetoõigust, nõukogu istung toimub 16. juunil 2014.

Kui nõukogu kinnitab uue põhikirja, läheb selle rakendamise kava ülikooli senati uue koosseisu ette, et oma esimesel istungil 29. augustil 2014 see arutlusele võtta. Loodavate teaduskondade koosseisu kuuluvate akadeemiliste üksuste täpsed nimed ning põhikirjad saavad paika 2015. aasta suve lõpuks. Põhikiri jõustub 1. jaanuaril 2016.

Tartu ülikooli teadusprorektori ja põhikirja komisjoni esimehe Marco Kirmi sõnul on ülikool põhikirjaga seonduvaid muudatusi tänaseks arutanud enam kui poolteist aastat. Selle aja jooksul on aruteludesse kaasatud kõik teaduskonnad ning põhikirja sai tehtud palju teaduskondade endi poolt tehtud täiendusi. Teadusprorektor toob eriti esile põhikirja komisjoni panuse, mis alustas tööd juba 26. oktoobril 2012.

Komisjoni liige, endine TÜ üliõpilasesinduse esimees Kaspar Kruup toob uue põhikirja puhul ülikooli ajakirjas UT välja järgmist: „Komisjoni liikmena olen rahul, et pika töö tulemus lõpuks ka paberile sai. Nelja teaduskonna moodustumine on suur asi. Minu isiklik seisukoht on, et reformid võinuks veel mastaapsemad olla. Aruteludes sündis üldsuse arvamusi silmas pidades ülikooli juhtimissüsteemi teemal väga palju kompromisse. Mulle näib aga, et kompromissidele kannustanud mõningane konservatiivsus muudab meid tulevikule vastu astudes ohtlikult paindumatuks. Aga eks aastad näitavad, kui põhjendatud see ennustus on.

Uus põhikiri on koostatud Tartu ülikooli seaduse muutmisega alguse saanud juhtimisreformi lõpuleviimiseks ja põhikirja teksti ajakohastamiseks. „Tartu ülikooli senati ja nõukogu ellukutsumine ning sujuv töölehakkamine lubab meil seada kõrgeid ootusi ka ülejäänud ülikooli elukorralduse reformimise positiivsetele tulemustele. Uue põhikirjaga soovitakse ülikooli juhtimissüsteem ümber korraldada selliselt, et iga juhtimistasandi otsused arvestaks ülikooli kui terviku eesmärke, toetaks ülikooli missiooni täitmist ja meie akadeemilise võimekuse teostamist,“ täpsustab Kirm.

Põhikirja komisjoni kuuluvad:

esimees: Marco Kirm, teadusprorektor, rektoraadi liige;
liikmed: Helsingi ülikooli professor ja endine rektor Kari Raivio, nõukogu liige;
praktilise filosoofia professor Margit Sutrop, valitsuse liige;
juhtimise professor Maaja Vadi, valitsuse liige;
tervishoiukorralduse professor Raul-Allan Kiivet, väljastpoolt otsustuskogusid kutsutud liige;
võrdleva õigusteaduse professor Raul Narits, senati liige;
Anzori Barkalaja, Viljandi kultuuriakadeemia direktor, valitsuse liige;
Kaspar Kruup, üliõpilane, senati liige;
Aliis Liin, õigusnõunik, tugiüksuste esindaja.

Vaata ka senati poolt 30. mail 2014 vastu võetud põhikirja.

Tutvu ka põhikirja kavandi seletuskirjaga.

Kehtiv Tartu ülikooli põhikiri on ülikooli nõukogu poolt vastu võetud 28.05.1999 ning pärast seda on põhikirja muudetud 18 korral.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja