Skandinavistika osakond tähistab Gustav Adolfi päevaga 20. tegevusaastat
Sel aastal täitub Tartu Ülikooli skandinavistika osakonnal 20. tegevusaasta. Ühe osana juubelipidustustest tähistatakse reedel, 4. novembril TÜ skandinavistika osakonna raamatukogus Gustav II Adolfi päeva.
Rootsi aeg tänapäeva Eesti territooriumil algas 1561. aastal ja kestis kuni 1721. aastani.
TÜ skandinavistika professor Daniel Sävborgi sõnul kutsutakse rahvasuus seda perioodi siiani "vanaks, heaks Rootsi ajaks" kindlasti osalt ka seetõttu, et Rootsi valitsejad jätsid poliitika kõrval oma jälje ka siinsesse kultuurilukku. "Eesti jaoks kahtlemata suurima tähtsuse ja mõjuga on Tartu Ülikooli asutamine juunis 1632. Gustav II Adolf ülikooli asutajana on aga ühendavaks lüliks Rootsi ja Eesti vahel ning ka skandinavistika osakonna olemasolu Tartu ülikoolis annab märku Eesti ja Rootsi ajaloolistest sidemetest, ütles Sävborg.
Selle tähistamiseks korraldab skandinavistika osakond 4. novembril piduliku ettekandepäeva "Gustav Adolf, Eesti ja Tartu Ülikool. Eesti–Rootsi lugu."
Teiste seas esinevad sõnavõttudega Tartu Ülikooli rektor Alar Karis, Rootsi suursaadik Eestis Jan Palmstierna ja Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse direktor Berth Sundström. Professor Sverker Oredsson Lundi ülikoolist esineb ettekandega ajaloo vältel muutunud Gustav II Adolfi-pildist ning professor Helmut Piirimäe ja dotsent Kristi Viiding Tartu ülikoolist ettekannetega Tartu ülikooli asutamisest ning 17. sajandi Tartus Gustav II Adolfile pühendatud luuletustest.
Skandinavistika üliõpilased kannavad ette 17. sajandi Tartuga seotud luulet ning barokkansambel Grupeto mängib Gustav II Adolfi aegadest pärit muusikat.
Üritus toimub 4. novembril algusega kl 16 Tartu Ülikooli skandinavistika osakonna raamatukogus (Ülikooli 17).
Rohkem infot ja täpne ajakava: www.humanitaarteadused.ut.ee/nord
Lisainfo: Mart Kuldkepp, skandinavistika osakonna assistent, tel 53 86 3784, mart.kuldkepp [ät] ut.ee
Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja
tel +372 737 5683
mob +372 515 0184
e-post anneli.miljan [ät] ut.ee
www.ut.ee