St Peterburgi koolinoored viisid Tartust matemaatikavõistluse võidukarika

8.-12. novembrini võõrustas Tartu ülikool 11 riigi õpilasi, kes võtsid mõõtu rahvusvahelisel koolinoorte võistkondlikul matemaatikavõistlusel Baltic Way. Pingeliste võistlusülesannete lahendamise tulemusel pälvis esikoha ja rändkarika Venemaa võistkond.

Viieliikmeliste võistkondade eesmärgiks oli 4,5 tunni jooksul lahendada kokku 20 erinevatesse matemaatika valdkondadesse kuuluvat ülesannet. Võitjameeskonna skooriks oli 88 punkti 100-st võimalikust. Tubli tulemuse taga oli Venemaad esindanud St Peterburgi võistkond. Teisele kohale tuli Poola ning kolmanda koha pälvis Leedu meeskond. Lisaks nimetatutele olid esindatud Soome, Rootsi, Norra, Saksamaa, Taani, Island, Läti ja Eesti meeskonnad. Eesti koolinoorte võistkonna saavutatud punktisumma asetas nad tulemuste tabeli keskpaika koos Soome ja Taaniga.

Võistluse pidulikul lõpetamisel AHHAA teaduskeskuses tervitasid osalejaid haridus- ja teadusministeeriumi asekantsler Madis Lepajõe, Tartu abilinnapea Jüri Kõre ning TÜ matemaatika-informaatikateaduskonna dekaan prof Tõnu Kollo, kes kõik rõhutasid taoliste võistluste olulisust. Eesti Matemaatika Seltsi president Raul Kangro märkis Baltic Way rolli eri riikide noorte sõpruse ja koostöö tugevdamisel võistluse algatamise ajendiks olnud Balti keti vaimus. „Matemaatika kui universaalse keele sügav valdamine ning ülesannete lahendamiseks vajalik loovus on edu aluseks mistahes reaal-ja loodusteadustega seotud valdkondades. Ühiskonna vajadused kõrgklassi erialaspetsialistide järele on nendes valdkondades ka kõige suuremad,“ võtab TÜ teaduskooli direktor Viire Sepp eelnimetatute mõtted kokku.

Lisaks haaravale võistlusele said osalejad avastada Eestit ja Tartut ekskursioonidel Tartu vanalinnas, Eesti Rahva Muuseumis, Jääaja keskuses ja Elistvere loomapargis. Rahvusvahelisi võistkondi saatsid võistluste ajal rohkesti külaliste komplimente teeninud vabatahtlikest grupijuhid. Tartu ülikooli matemaatikateaduskonnas ja füüsika instituudis saadi ettekujutus ülikooli teadlaste uurimissuundadest.

Võistluse korraldamisel tegid koostööd Tartu ülikooli teaduskool, matemaatika- ja informaatikateaduskond ning Eesti Matemaatika Selts. Matemaatikavõistluse läbiviimist toetasid Haridus- ja teadusministeerium, Skype Technologies OÜ, Nortal, Cybernetica, AS Kalev ja Tartu Kultuurkapital.

Täiendav info Baltic Way ja võistluse tulemuste kohta leiab Baltic Way kodulehelt.

Lisainfo: Viire Sepp, Tartu ülikooli teaduskooli direktor, tel: (+372) 518 9951, e-mail: viire.sepp@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja