TA nimetas uurija-professoriks TÜ rakendusviroloogia professori Andres Meritsa

Eesti Teaduste Akadeemia 18. detsembril 2018 istungil valiti järgmiseks kolmeks aastaks kolm uut uurija-professorit. Tartu Ülikoolist nimetati uurija-professoriks tehnoloogiainstituudi rakendusviroloogia professor Andres Merits.

Iga kolme aasta tagant väljakuulutatav uurija-professori ametikoht on mõeldud võimaldamaks teadus- ja arendusasutuses või ülikoolis uuringuid juhtival ning doktorante juhendaval tunnustatud teadlasel keskenduda teadusuuringutele.

Meritsa uurija-professori tegevuskava üldine tegevus on seotud sääskedega levivate patogeensete viiruste replikatsiooni, patoloogia, immuunogeensuse, vektorleviku võtmemehhanismide  analüüsiga. Muuhulgas on eesmärgiks oluliste alfa- ja flaviviiruste  ning nende peremeeste vaheliste interaktsioonide  iseloomustamine. Lisaks sellele on kavas leida ja kirjeldada ühiseid mehhanisme, mida alfa- ja flaviviirused kasutavad.

Lisaks Andres Meritsale valiti ajavahemikuks 2019–2021 uurija-professoriks veel Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi juhtivteadur Toomas Rõõm ja Tallinna Tehnikaülikooli juhtivteadur Dmitri Vinnikov.

Uurija-professoreid valitakse aastast 2002. Möödunud perioodil, aastatel 2016–2018 olid Eesti Teaduste Akadeemia uurija-professorid Tartu Ülikooli materjaliteaduse juhtivteadur Kaupo Kukli, Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi juhtivteadur Anne Kahru, Tallinna Tehnikaülikooli Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi professor Rainer Kattel.

Varasemate uurija-professori tiitli saajatega saab tutvuda Eesti teaduste akadeemia kodulehelt.

Lisateave:
Andres Merits