Taimefüsioloogia doktorandid kogunevad Laulasmaal

12.–15. septembrini kestab Laulasmaal Skandinaavia taimefüsioloogia doktorantide seitsmes rahvusvaheline konverents. Kokku tuleb ligi 90 doktoranti üle maailma.

Skandinaavia taimefüsioloogia ühingu konverents toimub üle kahe aasta ja sedapuhku esmakordselt Eestis, Tartu ülikooli ja Tallinna tehnikaülikooli taimefüsioloogia doktorantide korraldusel.

Konverentsil kajastatavate teemade ring on lai - räägitakse oma teadustöödest nii taimede molekulaarbioloogia ja biokeemia vallas kui ka taimeteaduse rakendusvõimalustest ja ökosüsteemiuuringutest.

Konverentsi ühe korraldaja, Tartu ülikooli doktorandi Liina Jakobsoni sõnul on konverents on kasulik doktorantide sõprussuhete ja koostöösidemete loomiseks teiste sama ala doktorantide ja tippteadlastega. „Samas on uuritavad teadusküsimused olulised lahendada meile kõigile -  näiteks vilja saagikuse suurendamine, erinevate põllukultuuride sortide säilitamine, biokütuste tootmine, taimede patogeeniresistentsuse suurendamine jne,“ ütleb Jakobson.

Lisaks doktorantide ettekannetele peab iga alateema esimese ettekande ülemaailmselt tunnustatud tippteadlane. Teadlasi tuleb kohale nii Austraaliast ja Tasmaaniast kui ka Hong Kongist ning mitmetest Euroopa riikidest. Näiteks Hong Kongist pärit teadlane Jianhua Zhang on oma rakenduslikus riisikasvatuse teadustöös välja töötanud efektiivse, kuid vettsäästva niisutusplaani, et riisi saagikus ei kahaneks, vaid kasvaks. Tema teadustulemusi rakendatakse juba Hiina põllumeeste seas.

Lisaks teaduslikele ettekannetele leiab konverentsil aset ka arutelu teemal, mismoodi peaks teaduslikke tulemusi esitlema laiemale publikule populaarteaduslikus vormis ning mis vahe on populaarteaduslikul ja teaduslikul artiklil. Arutelu viivad läbi teadusajakirja toimetaja Vaughan Hurry ning teaduse populariseerimise ekspert Audrie van Veen.

Skandinaavia teaimefüsioloogia ühing on asutatud 1947. aastal ning sinna kuuluvad eelkõige Skandinaavia teadlased, aga liikmeid on üle maailma. Peamiselt tegeltakse teadlaskonna suhete edendamisega - seda nii läbi konverentside, teadusalaste lähetuste kui ka oma ajakirja Physiologia Plantarum. Ajakiri on erialateadlaste seas kõrgelt hinnatud oma kvaliteetsete ja usaldusväärsete artiklite poolest.

Rohkem infot: http://www.phd-spps.com

Lisainfo: Liina Jakobson, liina.jakobson@ut.ee