Täna on rahvusvaheline DNA päev!

Täna on rahvusvaheline DNA-päev. Eestis tähistatakse DNA päeva Tartu Ülikooli eestvedamisel juba neljandat aastat järjest.

DNA-päeva peetakse üle maailma 25. aprillil tähistamaks DNA kaksikspiraali ehituse avastamist aprillis 1953, mil DNA kaksikhelikaalse mudeli esmaavaldasid James Watson ja Francis Crick ajakirjas "Nature". Sellesse hiigelpikka molekuli on kätketud tohutu hulk pärilikkuse informatsiooni, mis sisaldab geneetilisi juhiseid inimese arenguks ja funktsioneerimiseks.

Eestis tähistati DNA päeva esmakordselt 2008. aasta 25. aprillil, mil Tartu Ülikooli rektor Alar Karis ja Tartu linnapea Urmas Kruuse avalikult geenidoonoriteks hakkasid. Tänavu tähistatakse DNA-päeva TÜ Eesti Geenivaramu üleskutsel geneetika-alase esseekonkursiga koolinoortele ja nende juhendajatele ning sellega on liitunud mitmed koolid üle Eesti. Tegemist on üleeuroopalise konkursiga, mida sponsoreerib Euroopa Inimesegeneetika Ühing. Konkursi võitjad kuulutatakse välja 28. mail Amsterdamis toimuval Euroopa Inimesegeneetika Ühingu aastakonverentsil.
(Täpsem info www.geenivaramu.ee)

Tartu Ülikooli Eesti Geenivaramu tegeleb Eestimaal geeniuuringute edendamisega kogudes teavet Eesti rahvastiku tervise ja pärilikkuse kohta, rakendades uuringute tulemusi rahva tervise parandamiseks. Geenivaramusse on kogutud rohkem kui 50 000 eestimaalase DNA ja andmed, käivitunud on laiaulatuslik teadustöö.

Annely Allik | teabejuht | TÜ Eesti Geenivaramu |www.geenivaramu.ee
gsm +372 50 299 70 |+372 7440 241 |annely.allik@geenivaramu.ee