Tänavune Robotex paneb meie aju tõsiselt proovile

Kas Sina tead, milline on Su aju võimekus ja kuivõrd lihtne on oma aju reaalsustaju petta? Suudad peas genereerida ja LEGO klotsidest kokku panna auto, mis sõidaks konkurendi omast kaugemale? Tahad õppida programmeerimist? Seda kõike ja palju enamat pakub Tartu ülikool 2.-4. detsembrini TTÜ spordihoones toimuval rekordsuurel Robotex 2016 robotivõistlusel.

Kuueteistkümnendat korda toimuv robootikavõistlus Robotex on tänavu suurem kui kunagi varem, pakkudes omavahelist konkureerimise võimalust enam kui 1100 võistkonnale.

Robootika spetsialist Heilo Altini sõnul võiksid noored senisest enam robootikaga tegeleda. „Eestis on peaaegu kõikidel lastel võimalus tegeleda sportimise, tantsimise, laulmise ja muusika ja paljude teiste traditsiooniliste aladega. Vähestel on võimalus minna robootika- või nutihuviringi, mis peaks olema sama loomulik ja avatud, kui eelpool nimetatud tegevused. Tippsportlaseks saavad vähesed, aga ajusportlasteks võivad saada kõik, kes tahavad ja üritavad. Parimaid viise on selleks kasutada robootikat, mis on inseneride jaoks sama, mis pintsel ja värv kunstnikele. Robotex on Eesti, Euroopa, maailma tehnoloogia laulupidu, mis pühitseb meie tuleviku – laste – saavutusi,“ rääkis Altin.

Tänavusel Robotexil pannakse esmakordselt võistlejate oskused proovile TÜ Mõttejõu võistlusel, mille käigus on vaja luua ajuskänneri poolt mõõdetud ajusignaalidel põhineva tarkvaraline lahendus, et liigutada võistlusväljakul robotit. Võistlus nõuab inimese, ajuskänneri ja roboti vahelise suhtlussüsteemi programmeerimist. Võitjatele on Tartu ülikool pannud auhinnana välja MUSE ajuskännerid.

Robotex2016 kaaskorraldaja Tartu ülikooli tehnoloogianäituse boksis tutvustatakse TÜ viimaseid teadussaavutusi nagu Est-Cube 2, arvutiteaduse instituudi tudengite loodud arvutimänge, TÜ virtuaalreaalsustuuri ning uusimat keele- ja pilgujälgimistehnoloogiat.

Põnevust ja lõbusaid ülesandeid kogu perele pakub TÜ näituseala, kus on võimalik lahendada erinevaid nutiülesandeid, testida oma aju võimekust, mõõta enda südamelööke LEGO robotiga ja võistelda arvutimängus, kus auhinna saab kosmoseraketi kõige kaugemale lennutanud mängija. TÜ alal on avatud ka virtuaalreaalsuse nurk, kus saab nii Oculus Rifti kui ka HTC Vive seadmetega ära testida paralleeluniversumis seiklemist.  Kõiki teaduslikke iseärasusi seletavad kohapeal lahti TÜ tudengid ja doktorandid.

Kõigil kolmel päeval on võimalik osaleda ka eri vanusegruppidele suunatud Tartu ülikooli töötubades, kus kõige muu hulgas saavad osalejad enesele selgeks teha programmeerimise alustalad, tutvuda arukate materjalidega ja pehme robootika väljakutsetega ning kogeda, kui lihtne on oma aju reaalsustaju petta. TÜ töötoad leiad aadressilt: http://www.robotex.ee/tootoad2016

Robotex 2016 aasta esimese päeva õhtul toimub teaduskonverents teemal “Robotex goes to SPACE”, millest oodatakse osa võtma umbes 500 kuulajat. Teaduskonverents algab pärast Robotexi esimese päeva lõppu ning on avatud kõigile. Täpsema info leiad aadressilt: http://www.robotex.ee/konverents

Lisainfo: Teele Arak, turunduse peaspetsialist, 5343 3773, teele.arak@ut.ee

Viivika Eljand-Kärp
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5354 0689