Tartu inseneride loodud ekskavaatori kasutamiseks piisab B-kategooria juhiloast

Tartu ülikooli teadlased ja insenerid on välja mõelnud ekskavaatori, mis suudab tõsta endast raskemaid objekte ning mida transporditakse järelhaagisena. Seejuures piisab B-kategooria juhiloast. Seega võiks tulevikus leiutist rentida iga huviline, kellel koduaias vaja kraavi või auku kaevata, vahendas ERR uudisteportaal "Aktuaalse kaamera" uudist.

Uudne ekskavaator on nagu lihtne järelhaagis, paned autole konksu otsa ja sõidad kuhu soovid. Klient saab eskavaatorit laenutada näiteks rendiettevõttest, minnes ise sellele järele. Või kui ostab endale isikliku masina, siis on lihtne vedada linnast maale või maalt linna.

Selline ekskavaator suudab kaevata 2,5 meetri sügavusele, mida tavaliselt teevad masinad massiga umbes kaks tonni. Seepärast tuleb neid transportida ka haagisel. Uue masina kaal on aga ainult 750 kg ja seega kvalifitseerub ta ise järelhaagiseks, millega sõitmiseks piisab B-kategooria juhiloast.

Nagu ikka, sünnivad head ideed praktilisest vajadusest. Inseneribüroo Valtech arendusjuht Vahur Valdna sõnul ajendasid masinat välja töötama tema ema matused. "Oli vaja ühel surnuaial kaevata haud, aga poole kaevamise pealt tekkis probleem, et oli raskem kivi ees. Võtsime rendist suure ekskavaatori, aga sellega oli sinna väga raske ligi pääseda, pidime üle haudade sõitma. Siis mõtlesimegi, et võiks olla tulevikus väiksem ekskavaator."

Tulevikus on plaan, et igaüks saaks oma koduaeda selliseid ekskavaatoreid rentida. Valtech koostöös Tartu ülikooliga jõudis ka selleni, et masin suudab tõsta oma kaalust suuremat raskust ehk 800 kg.

Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi professor Alvo Aabloo ütles, et ekskavaator tahetakse teha kaugjuhitavaks.

Ekskavaatori hind sõltub toodetavast kogusest, kuid Valtech prognoosib praegu hinnaks 16 000 eurot. Samale sügavusele kaevavad ekskavaatorite hinnad algavad 28 000 eurost.

Esimene prototüüp on juba maha müüdud ja veel selle kuu jooksu alustab töid sellega Neith Elekter. Firma juhatuse liige Keino Leopard rääkis, et kui muidu pidi paljusid töid labidaga tegema, siis selle ekskavaatoriga lähevad tööd palju kiiremini ja lihtsamalt.

Vaata ka Novaatori uudist "Tartlased ehitasid uudse eskavaatori".

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja