Tartu linna ettevõtlusgalal sai TÜ parima hargettevõtte tiitli Positium LBS

28. septembril tunnustati Tartu linna iga-aastasel ettevõtlusauhindade galal esimest korda Tartu Ülikooli parimat hargettevõtet (ingl spin-off). Auhinna pälvis mobiilsusuuringuid tegev Positium LBS.

Parimat hargettevõtet valides võeti arvesse majandusnäitajaid, aga ka Tartu Ülikooliga tehtud teadus- ja arenduskoostööd, samuti üliõpilaste kaasamist ja praktikavõimaluste pakkumist. Valiku tegi Tartu Ülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskus koostöös Luminor Bank AS-iga.

„Meie tihedale sõelale jäi esimese analüüsi järel neli ettevõtet. Positium eristus neist eelkõige oma 2017. aasta müügitulu kasvu poolest,“ kommenteeris otsust Tartu Ülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse juhataja Kristel Reim. „Positium suutis oma uued ärisuunad 2017. aastal rahaks teha ja see kajastus ka majandusaasta suurepärastes tulemustes.“

Tartu Ülikooli parima hargettevõtte tunnustamiseks oli Luminor Bank AS pannud välja Luminori julge ettevõtja auhinna innovaatiliste lahenduste kasutamise eest tootmises või teenuste pakkumisel. Luminor Eesti äripanganduse juht Krõõt Kilvet ütles, et auhind on mõeldud ettevõtetele, kes loovad uuenduslikke lahendusi ja vaatavad julgelt tulevikku: „Tartu Ülikoolist välja kasvanud ettevõte Positium koostab mobiilside positsioneerimisinfo alusel statistilisi mudeleid. Nende mudelite rakendamine meie igapäevaellu on inspireeriv näide sellest, kuidas ühendada teadus ja ettevõtlus.“

Kilveti sõnul iseloomustab julge ettevõtja auhinna saajat leidlikkus ja võime kohaneda valitseva majandusolukorraga. Hinnatakse nii innovaatilist ideed, jätkusuutlikku ärimudelit kui ka panust kohalikku ellu ka Eestile tervikuna.

Tartu Ülikooli hargettevõtted on sellised ettevõtted, kes kasutavad ülikoolis loodud teadmisi, infot, intellektuaalset omandit ja taristut.

Positium pakub paljudele maailma riikidele inimeste liikumise statistikat, milleks annavad mobiilsideettevõtted miljardeid anonüümseid andmeid Eesti ja välismaa kõnekaartide kohta. Positium toodab selle andmestiku alusel kasulikku statistikat, analüüsitööriistu ja rakendusi. Ühest küljest on andmestik väga laia haardega (kogu riigi kohta), teisalt on võimalik teha suure täpsusega analüüsi. Näiteks kogu Eesti reisistatistika koostatakse mobiiliandmete põhjal, samas hindab Positium näiteks Tartu linna ühistranspordi vajadust.

2017. aastast alates koostab Positium Indoneesia Turismiministeeriumile ja statistikaametile turismistatistikat. 260 miljoni inimese ja üle 17 000 saarega Indoneesia elanike liikuvusstatistika koostamine on põnev katsumus. Selle aluseks on meetodid, mis on välja töötatud Tartu Ülikooli teadlastega koostöös ja mille põhjal luuakse tarkvara. Nii saab ettevõte pakkuda oma teenust paljudele riikidele.

Positiumi siht on aidata võimalikult paljudel riikidel mobiiliandmeid kvaliteetselt analüüsida ja kasutada seda riigi jätkusuutliku arengu heaks. Ettevõte jätkab koostööd teadus- ja arendusasutustega, eelkõige Tartu Ülikooliga, et saavutada seatud siht.