Tartu tähetorn saab 200-aastaseks

Kolmapäeval, 22. detsembril kell 19 avab kõigile huvilistele üheks õhtuks uksed värskelt restaureeritud Tartu tähetorn. Saab vaadata valgusetendust ja selge ilmaga ka tähti. Muuseumi ja külastuskeskusena avaneb tähetorn tuleva aasta aprillis. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"39085","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]

200 aastat tagasi 22. detsembril 1810 andis ehitaja vastvalminud tähetorni üle tellijale – Tartu ülikoolile. 2009. aastal alustati Euroopa Regionaalarengu Fondi toel tähetorni restaureerimist. Nüüd on tööd valmis ja tähetorni võti antakse taas pidulikult ülikoolile üle. Huvilistele avaneb pärast pooleteiseaastast pausi astronoomiliste vaatluste hooaeg.

Tähetorni projektijuhi Reet Mägi sõnul on Tartu tähetorn maailma teadusajaloo pärl. "Tähetorni inspireeriv keskkond ja saavutusterikas ajalugu loovad head eeldused jätkata siinset teaduse tutvustamise traditsiooni," ütles Mägi ning lisas, et tähetorn avaneb vaid üheks õhtuks, edasi hakatakse hoonet sisustama ning muuseumiks ümber seadma.

Eesti Post annab välja tähetorni 200. aastapäevale pühendatud spetsiaalse kujunduse ja pealetrükitud maksetähisega postkaardi (tervikasja). Postkaardi müük ja esimese päeva tembeldamine toimub kolmapäeval kell 11–16 postimuuseumis (Rüütli tn 15) ja õhtul ürituste ajal tähetornis.

Külastajad saavad tähetorniga tutvuda alates kl 19 õhtul, kui toimub valgusetendus, mille esitavad Valgusfestivali tulemeistrid, teksti autor ja esitaja on Mikk Sarv. Huvilised saavad uuenenud tähetornis ringi vaadata ning selge ilmaga kiigata värskenduskuuri läbinud Zeissi teleskoobiga tähti. Vaadata saab planetaariumietendust ja soetada endale Eesti Posti spetsiaalselt selleks puhuks välja antud piltpostkaardi. Näha saab ka slaidiprogrammi "Tartu 1810" ning lühifilme tähetornist. Tähetorn on avatud kuni kella 22.

Tähetorni 200. aastapäeva tähistamine kulmineerub 27. aprillil 2011. Siis avatakse tähetorn ka muuseumi ja külastuskeskusena. Sel päeval toimub aulas pidulik koosolek, avatakse tähetorni muuseum ja tähetorni juures pakutakse mitmekesist tegevust linnarahvale (sh tegevused lastele ja noortele – instrumentide demonstratsioonid, planeedijooks). Õhtul on selge ilma korral vaatlusõhtu. 28. ja 29. aprillil jätkub astronoomiakonverents "Expanding the Universe". Konverentsi korraldavad Tartu Observatoorium ja Tartu Ülikooli ajaloo muuseum.

Loe lähemalt tähetornist ja selle restaureerimisest: http://www.ajaloomuuseum.ut.ee/749142

Lisainfo: Reet Mägi, tähetorni restaureerimise projektijuht, 737 6073, 504 0826, reet.magi@ut.ee


Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja
tel +372 737 5683
mob +372 515 0184
e-post anneli.miljan@ut.ee
www.ut.ee