TARTU TÄHETORN SAAB TÄHISE UNESCO MAAILMAPÄRANDISSE KUULUMISE KOHTA

Tähise avavad Tartu Ülikooli rektor professor Jaak Aaviksoo, keskkonnaminister Villu Reiljan ja Tartu linnapea Laine Jänes. Üritusel selgitatakse Struve geodeetilise kaare tähendust ja demonstreeritakse ajaloolisi ja tänapäevaseid maamõõduaparaate. Saab külastada tähetorni ning töötab planetaarium.

Kell 13.15 jätkub üritus ülikooli ajaloo muuseumis, kus Tõnu Viik ja Jüri Randjärv peavad lühiettekanded Struvest kui Maa kuju täpsustajast ja Struve geodeetilisest kaarest. Toimub ka diskussioon teemal, kuidas saab ajaloopärand teenida tulevikku.

Tartu Ülikooli tähetorn valmis 1810. aastal ning see on silmapaistev mälestusmärk maailma geodeesia ja astronoomia ajaloos. Kuulsusrikka ajalooga hoone vajab restaureerimist. Ülikooli ja Tartu linnavalitsuse koostöös on valminud Toomemäe arendamise kava, mille raames on kavas tähetorn restaureerida ja avada see muuseumina.

Struve geodeetiline kaar kanti UNESCO maailmapärandi nimekirja 15. juulil 2005. Struve juhtimisel aastatel 1816-1855 toimunud töödel on väga suur tähtsus maa kuju ja suuruse määramisel ning astronoomia, geodeesia ja kartograafia arendamisel. Kaar läbib tänapäeval 10 riiki. Eestis asuvatest kaare punktidest on maailmapärandi nimekirja kantud lisaks Tartu tähetornile ka punktid Võiveres ja Simunas. Struve geodeetiline kaar on esimene teadusajalooline ja nii paljusid riike haarav objekt UNESCO maailmapärandis.

Üritus on tasuta ning kõik huvilised on oodatud.

INFO: Reet Mägi, Tartu Ülikooli Muuseumid, tel 737 5675, 504 0826

Liina Jürgen
TÜ avalikkussuhete peaspetsialist
tel 737 5509; 527 6922