Tartu teadlased tahavad jätkata Euroopa meditsiinihariduse juurutamist Vietnamis

Tartu Ülikooli teadlased ja õppejõud külastasid Vietnami meditsiiniülikoole, et võtta kokku Vietnami arstiõppe ja meditsiinisüsteemi parendamisel tehtud aastatepikkune koostöö. Projekti käigus on Eesti teadlased saanud palju uurimismaterjali, mida oma teadustöös kasutada. Hanois toimunud kohtumisele kogunesid seitsme Vietnami meditsiiniülikooli rektorid ja kõrged ametnikud, et muu hulgas arutada eestlastega Vietnami biopanga loomise võimalikkust.

Juuni alguses Vietnamis toimunud koostööprojekti „Teadusvõimekuse parandamine Vietnami ülikoolides, juurutades Euroopa kõrgharidusstandardeid ja kasutades tehnoloogiasiiret“ lõpuseminaril võisid projekti partnerid uhked olla, sest aastatepikkune järjepidev töö on olnud tulemuslik. Hue Meditsiini- ja Farmaatsiaülikoolis on välja töötatud uuenduslik biomeditsiini doktoriõppekava, mille järgi õpib praegu 19 Vietnami doktoranti. Koolitatud on ka arvukalt meditsiinipersonali.

Koostööprojekti koordinaator, Tartu Ülikooli ortodontia dotsent Triin Jagomägi ütles, et heade teadmiste ja oskustega arstidest on Vietnami tööturul suur puudus. „Vietnam vajab uue põlvkonna meditsiinitöötajaid. Nii olemegi koolitanud sealseid üliõpilasi ja kolleege farmaatsia, ortopeedia, patofüsioloogia, reproduktiivmeditsiini ja stomatoloogia valdkonnas ning töötanud selle nimel, et sealses meditsiinisüsteemis oleksid kvalifitseeritud arstid, nii nagu see Euroopas tavaks on,“ rääkis Jagomägi.

Kuigi praegune projekt on lõppemas, otsivad teadlased võimalusi koostööd Vietnamiga jätkata. „Erasmus+“ programmi on esitatud uus rahastustaotlus ja ka Vietnam püüab leida koostöö jätkamiseks ressursse.

Jagomäe sõnul on projektil head tulevikuväljavaated, sest Vietnami meditsiiniülikoolide üliõpilaste ja õppejõudude huvi Euroopas pakutava meditsiinihariduse kvaliteedi ja ühiste teadusprojektide vastu on endiselt suur. Samuti huvitas vietnamlasi kohaliku biopanga loomise idee. Meditsiiniteaduste valdkonna dekaan Margus Lember ja genoomika instituudi direktor Mait Metspalu jagasid sealse biopanga loomiseks Eesti kogemusi ja nõu.

Jagomägi tõdes, et Aasias on kogutud hindamatuid kogemusi, kuidas teha koostööd ning teadus- ja õppetööd teistsuguses kultuuriruumis. Kui kursuste ettevalmistamine nõuab õppejõududelt rohkem aega ja eneseületust, siis teadustööks materjali kogumine ja uuringute tegemine on Vietnamis tänu mahukate andmete kättesaadavusele ja väiksematele kuludele tõhusam.

„Uurimistööde rahastamisega on Eestis kaua olnud halvasti. Minule kui ortodondile on Vietnamis andmete kättesaamine ja teatud uuringute tegemine palju odavam kui Eestis. Ühes minu juhendatavas projektis, kus uurime suuõõne funktsioone, vaatame läbi kõik ühes Đà Nẵngi haiglas ilmavalgust näinud vastsündinud. Eelmise aasta märtsis sündis seal 1200 last, aga samas kuus sündis terve Eesti peale 1150 last,“ illustreerib Jagomägi, kui palju lihtsam on Vietnamis saada uuringuandmed ühest kohast.

Projekti partnerülikoolid on Tartu Ülikool, Greifswaldi Ülikool Saksamaalt, Karolinska Instituut Rootsist ja Essexi Ülikool Inglismaalt. Vietnamist osalevad projektis Hue Meditsiini- ja Farmaatsiaülikool, Hanoi Meditsiiniülikool, Hanoi Farmaatsiaülikool ning Đà Nẵngi Meditsiinitehnoloogia- ja Farmaatsiaülikool. Projekti partnerorganisatsioonid on Đinh Tiên Hoàngi Meditsiiniinstituut Vietnamis, Greifswaldi Ülikooli meditsiinikeskus Saksamaal, ScanBalt fmba Taanis ning Global HR Partner LLC Eestis.

Aasia-suunalist koostööd toetab ja arendab Tartu Ülikooli Aasia keskus.

Lisateave:
Triin Jagomägi
Tartu Ülikooli ortodontia dotsent
515 3634
triin.jagomagi [ät] ut.ee