Tartu ülikool arendab koostööd Korea ülikoolidega

Kahe Korea ülikooliga sõlmitud koostöölepetes on rõhk teaduskoostööl ja üliõpilasvahetusel.

Tartu ülikooli delegatsioon eesotsas rektor Alar Karisega naasis läinud nädalal Lõuna-Koreast, kus sõlmiti koostöölepingud mitme ülikooliga ning arutati plaane teaduskoostöö ja üliõpilasvahetuse arendamiseks. TÜ esindajad kohtusid viie ülikooli juhtkonnaga pealinnas Seoulis ja Busanis. Rektor allkirjastas koostöölepingud kahe ülikooliga ning pidas läbirääkimisi veel kahe koostöölepingu sõlmimiseks.

TÜ strateegiliseks partneriks Lõuna-Koreas kujuneb Pusani rahvusülikool (PNU), kelle initsiatiivil on Tartus kavas korraldada mitmekesise programmiga Korea päev, tähistamaks 20 aasta möödumist diplomaatiliste suhete sisseseadmisest Eesti Vabariigi ja Korea Vabariigi vahel.

Rektor Alar Karise sõnul on Lõuna-Korea oma avatuse ja mõneski mõttes Eestile sarnase ajalookogemuse tõttu perspektiivikas riik hariduse ja teaduskoostöö arendamiseks. „Korea ülikoolid on väga avatud rahvusvahelisele koostööle, korealased ise sõbralikud ja koostööaltid ning mõistavad kergesti Eesti ajaloo keerdkäike ning keele ja kultuuri säilimise olulisust. Eestit ja Koread ühendab ka tehnoloogialembus – Korea on üks Aasia juhtivaid maid uute tehnoloogiate arendamise ja juurutamise valdkonnas,“ ütles Karis.

Pusani rahvusülikool, mis asub pealinnast 400 km kaugusel Korea suuruselt teises linnas, on ajakirja Times Higher Education (THE & Thomson-Reuters World University Rankings 2010) avaldatavas maailma ülikoolide pingereas 325. kohal ja Shanghai Jiaotongi ülikooli koostatava edetabeli (Academic Ranking of World Universities - ARWU 2010)  järgi Korea  paremuselt kuues ülikool. Viimase aasta jooksul on TÜs töötanud PNU ajaloo professor Sang Gum Li.

Raamleping koostöö arendamiseks kirjutati alla ka Soongsili ülikooliga Seoulis, lisaks on sõlmimisel koostööleping samuti Seoulis asuva Chung-Angi ülikooliga. Seoulis olles kohtus delegatsioon ka Korea Fondiga, kellega arutati võimalusi korea keele ja kultuuri õpingute arendamiseks Tartus. Kohtuti ka Korea tippülikoolide hulka kuuluvate Seouli rahvusülikooli ja Yonsei ülikooli juhtidega arutamaks koostöö ja üliõpilasvahetuse võimalusi.

Tartu ülikoolil oli varasemast koostööleping ühe Korea ülikooliga (Jeonju) ning TÜ füüsika instituudil on olnud kolmeaastane koostöökogemus Lõuna-Korea suurfirma Samsungiga. Hetkeseisuga on Tartu ülikoolil Aasia ülikoolidega kokku 13 koostöölepingut.

Lisainfo: Virve-Anneli Vihman, TÜ rahvusvahelistumise nõunik, tel 737 6191, 5349 6820, virve.vihman [ät] ut.ee

Anneli Miljan
Tartu ülikooli pressiesindaja