Tartu Ülikool asub koolitama tulevaste eesti keele majade töötajaid

Teisipäeval, 21. augustil algab Tartu Ülikoolis koolitusprogramm inimestele, kes asuvad tulevastes eesti keele majades tööle keeleõpetajate ja keeleõpet toetavate tegevuste eestvedajatena.

Eesti keele maja avatakse Tallinnas tänavu novembris ja Narvas 2019. aasta esimesel poolaastal. Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut on koos Integratsiooni Sihtasutusega töötanud Kultuuriministeeriumi tellimusel välja kolm programmi, millega koolitatakse nende majade jaoks kümme eesti keele õpetajat ja 15 eestvedajat.

„Koolitusprogrammide väljatöötamise ja koolitamisega toetab Tartu Ülikool eesti keele kui võõrkeele kvaliteetse õppe arengut ning täidab rahvusülikoolile kohast rolli, aidates kaasa ühiskonna paremale lõimumisele,“ sõnas projekti vastutav täitja, TÜ eesti keele (võõrkeelena) professor Birute Klaas-Lang. „See on Eesti ühiskonda muutev projekt, mis peaks andma keeleõppele ja lõimimisele uue ja inimlikuma näo.“

21. augustil algaval täienduskoolitusel õpetatakse eesti keele majade tulevastele töötajatele keeleõppemeetodeid, ent rohkesti tähelepanu pööratakse ka õppijakesksele lähenemisviisile ja mängulistele meetoditele keeleõppes. Lisaks puudutatakse näiteks Eesti keelepoliitilist olukorda, täiskasvanute õpetamist, ajaplaneerimist ja projektijuhtimist, suhtlemisoskusi, kultuuridevahelisi erinevusi, kultuurikorraldust ja turundamist, huvijuhtimist ja kogukonnatööd, esinemisoskust ja meeskonnatööd.

Koolitama asuvad Tartu Ülikooli instituutide ja Viljandi kultuuriakadeemia töötajad.

Integratsiooni Sihtasutus on võtnud sihiks kujundada eesti keele majadest sellise õhkkonnaga kohad, kuhu on meeldiv tulla. Kõrvuti keelenõu ja -õppe ning -praktikaga saab sealt nõu ka selle kohta, kuidas tunda end Eesti ühiskonnas kodusemalt.

Integratsiooni Sihtasutuse juhataja Irene Käosaare sõnul ei peaks keeleõpe olema mitte grammatikatabeli päheõppimine, vaid pigem võimalus kohtuda põnevate inimestega ja osaleda huvitavates vestlustes. „Just huvi ja uudishimu kaudu omandatakse kiiremini ka keel,“ märkis Käosaar.

Eesti keele majja tööle asuvateks õpetajateks ja eestvedajateks valiti inimesed, kes sobivad oma isiksuseomaduste poolest keelt õpetama ning koostöötegevusi algatama ja ellu viima. Õpetajakogemus ei olnud oluline eelkõige sellepärast, et sihtasutus ei soovinud tõmmata ära eesti keele õpetajaid üldhariduskoolidest, kus neid samuti väga vajatakse.

Tallinna ja Narva eesti keele majades asuvad õpetajad õpetama eesti keelt A1- ja A2-tasemel ning kavas on mitmesugused eesti keele kasutamist toetavad tegevused. Eestvedajate ülesanne on korraldada lõimumist toetavaid ühistegevusi, luua koostöövõrgustikke ning panna vajaduse korral ettevõtetes ja kogukonnakeskustes alus keelekohvikutele.

Täienduskoolitus Tartu Ülikooli juures kestab 21.–25. augustini ja jätkub seejärel detsembrini. Koolituse esimese päeva õhtul toimub osalejatele TÜ rektori vastuvõtt Tartu Linnamuuseumis.

Lisainfo: Birute Klaas-Lang, TÜ eesti keele (võõrkeelena) professor, projekti vastutav täitja, 506 9749, birute.klaas-lang@ut.ee

Mari-Liis Pintson
pressinõunik
tel +372 737 5681
mob +372 5866 8677