Tartu Ülikool esitleb 375. aastapäeva puhul ilmunud ülikooliteemalisi naljaraamatuid

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"41282","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Raamatu "200 ülikoolinalja" eessõnas kirjutab koostaja, rector emeritus professor Peeter Tulviste muuhulgas: "Ülikool on sajandeid olnud kõrge staatusega, ülejäänud ühiskonna silmis veidi salapärane institutsioon, kus tegutsevad teistest mõnevõrra erinevad inimesed. Professorid paistavad tavalistele inimestele silma oma hajameelsuse ja eluvõõrusega, tudengid permanentse rahapuudusega ja prassimisega. Niisugune asutus ja seltskond kutsuvad pühendamatuid enda üle nalja heitma küll – kasvõi selleks, et mitte olla sunnitud nende ees liigset aukartust tundma."

Tulviste sõnul ei ole praegusel massikõrghariduse ajastul üliõpilase ja õppejõu roll enam salapärane ega erandlik nagu varem. "Ühiskonnas, kus pooled noored käivad ülikoolis, pole üliõpilaseks olemine enam midagi erilist. Ka üliõpilaste suhtlussituatsioon õppejõuga on hoopis teistsugune kui varem – suuline eksam on pea täielikult asendumas kirjaliku testiga ja enam ei pea professoriga silmitsi seistes talle oma teadmisi (või nende puudumist) demonstreerima. Võib arvata, et sellepärast pole ülikoolinalju praegu ega tulevikus enam nii väga vaja, kui oli varem," ütles Tulviste ja lisas, et igavesed teemad, nagu professorite hajameelsus ja tudengite joomingud, jäävad ilmselt siiski püsima. Kogumikus sisalduvad ülikoolinaljad on professor Tulviste kirja pannud mälu järgi, välja noppinud teistest huumorikogumikest või tõlkinud võõrkeelsetest anekdoodiraamatutest.

Raadioajakirjaniku Vello Lääne ja ajaloolase Hillar Palametsa koostatud raamatust "Tõestisündinud lood ja anekdoodid 6 samba tagant" leiab lugeja konkreetsete isikutega juhtunud intrigeerivaid lugusid 19. sajandi stiilis, lõbusaid vahejuhtumeid 20. sajandist ja akadeemilist folkloori läbi mitmesaja aasta. Illustratsioonide autor on Veljo Lamp.

Vello Lääne sõnul on valminud kogumik läbilõige mitmekümne aasta pikkuse ajakirjanikukarjääri jooksul kogunenud materjalist,. "Need naljalood tuli sealt lihtsalt välja sünteesida. Hillar Palametsal on kogutud suur hulk kultuuriloolist materjali, sealhulgas ka raadioarhiiv, kus endisaegsed akadeemikud ja professorid on rääkinud oma mälestusi, kust nüüd naljakamad juhtumised on välja valitud," ütles Lään. Samas lisas ta, et uuema aja kohta on taolist materjali keeruline leida – headel aegadel ei kipu inimesed niiväga anekdoote välja mõtlema.

Lisainfo: Vello Lään, tel 517 8200; Peeter Tulviste, tel 503 3659

Anneli Maaring