Tartu Ülikool esitleb Theodor Lutsu 1930. aastate ühe silmapaistvaima dokumentaalfilmi restaureeritud versiooni

Vilistlaspäeval, 18. mail esilinastub Tartu Ülikooli aulas Theodor Lutsu dokumentaalfilmi „Alma mater Tartuensis“ restaureeritud versioon, millele on kirjutanud muusika helilooja Märt-Matis Lill. Algne film valmis Tartu Ülikooli 300. aastapäevaks 1932. aastal.

Filmi restaureerimistöö kuraatori Jaak Lõhmuse sõnul on tegemist ühe huvitavama dokumentaalfilmiga, mis Eestis 1930. aastate alguses tehti. „Selle mõistmiseks tasub vaid vaadata Lutsu filmitud õhuvõtteid Tartust, mida võiks tänases keeles nimetada Eesti filmi esimesteks droonikaadriteks,“ kommenteeris Lõhmus ja lisas, et loomulikult teeb filmi eriliseks see, mis väärtustab iga head dokumentaalfilmi – kinnipüütud aeg.

Filmi pidulik esilinastus toimus 1932. aasta 29. juunil (koos juubelipidustusi kajastava kolmanda osaga 1. juulil) Tartu kinos Central ja nagu kirjutab 3. juuli Postimees, „kutsus esile hoogsaid aplause“.

„Alma mater Tartuensis“ on natuke alla poole tunni kestev dokumentaalfilm, mis koosneb kolmest osast: Tartu ja ülikooli ajalugu, igapäevast õppetööd näitavad episoodid ning juubelipidustustele pühendatud osa. Kolmandale osale vahekirju teha ei jõutud, sest veel 1. juuli hommikupoolikul võetud kaadrid jõudsid juba samal päeval kell kolm kino Central ekraanile.

Film linastus 1932. aastal tummfilmina. Theodor Luts kavatses filmi ka helindada, aga mingil põhjusel ta helitööni ei jõudnud. 2019. aasta restaureeritud filmiversioonile on originaalmuusika loonud helilooja Märt-Matis Lill.

Filmi algmaterjalide koopiad on hoiul Rahvusarhiivis, kuid originaalnegatiivi pole siiani Eestist ega välismaalt leida õnnestunud.

Filmi restaureerimist on toetanud Rahvusarhiiv, Tartu Ülikool ja Eesti Filmi Instituut.
Restaureerija: Tõnu Talivee (OÜ Nukufilm)
Tegevprodutsent: Kerdi Kuusik-Oengo (OÜ Nukufilm)
Restaureerimistöö kuraator: Jaak Lõhmus
Saatemuusika 2019: Märt-Matis Lill

Dokumentaalfilmi „Alma mater Tartuensis“ restaureeritud versiooni esilinastus toimub 18. mail 2019 kell 16.45 Tartu Ülikooli aulas. Linastus kantakse üle ka peahoone auditooriumis 232 ja Ülikooli 17 asuva õppehoone aatriumis.

Filmi esilinastusele aulas pääseb kutse või vilistlaspäeva piletiga. Pärast esilinastust avaldatakse film rahvusülikooli sajanda aastapäeva veebilehel.

Lisateave: Jaak Lõhmus, filmi restaureerimistöö kuraator, 506 7576, jaaklohmus@hot.ee

Sandra Sommer
pressiesindaja