Tartu ülikool jõudis kiiresti areneva majandusega riikide ülikoolide edetabelisse

Briti ajakiri Times Higher Education avalikustas 2. detsembril oma kiiresti areneva majandusega riikide ülikoolide edetabeli „The Times Higher Education BRICS & Emerging Economies Rankings“, kus Tartu ülikool jagab kõrget 31. kohta.

THE koostab areneva majandusega riikide ülikoolide edetabelit kolmandat aastat. Varasemal kahel aastal reastati 100 parimat, tänavu hõlmab pingerida esimest korda 200 ülikooli. Tartu ülikool on tabelis esimest aastat.

Edetabeli kootamisel olid vaatluse all ülikoolid 48 riigist, mis vastavad Financial Times Stock Exchange „tärkava“ või kiiresti areneva majanduse klassifikatsioonile, sh nn BRICS ühenduse riigid – Brasiilia, Venemaa, India, Hiina ja Lõuna-Aafrika (lühend on moodustatud ingliskeelsete nimede esitähtedest). 200 parima ülikooli hulgas oli esindatud 35 riiki. Tabeli esikümnes domineerivad Hiina ülikoolid.

„On väga tore, et saame jällegi end teiste riikide ja ülikoolidega võrrelda, THE World University Rankings toimetaja Phil Baty sõnade kohaselt on isegi 200 hulka jõudmine selles edetabelis tugev saavutus,“ ütles Tartu ülikooli arendusprorektor Erik Puura ning jätkas: „Ja eriti hea on, et oleme rahvusvaheliselt konkurentsivõimelised rahvusülikoolina, sest pigem skoorivad sellistes edetabelites tugevamini ülikoolid, kus õpe toimub peaasjalikult keeltes, mida globaalselt ja naaberriikides vallatakse.“

Edetabelis ülikoolide hindamisel võetakse arvesse 13 tulemusnäitajat, mis kirjeldavad õppekeskkonda, teadustulemuste mõjukust, teadustöö mahtu, akadeemilist mainet, tulusid, innovatsiooni ja rahvusvahelistumise ulatust.

Võrreldes THE põhiedetabeli koostamisega, kus Tartu ülikooli positsioon 2015. aastal on 351-400, on areneva majandusega riikide ülikoolide edetabelis vähendatud teaduse mõjukuse ehk teaduspublikatsioonide viidatavuse indikaatori osakaalu ning selle arvelt omakorda suurendatud rahvusvahelistumise ulatuse ja ettevõtlustulude osatähtsust lõpphindes.

Rohkem infot edetabeli „The Times Higher Education BRICS & Emerging Economies Rankings“ kohta leiab THE kodulehelt.

Lisainfo: Lauri Randveer, TÜ rahvusvahelise koostöö peaspetsialist, tel: 737 5510, e-post: lauri.randveer@ut.ee.

Virge Tamme