Tartu Ülikool kunstimuuseumis näeb tuhandeid gemme

Tartu ülikooli kunstimuuseumi uuele näitusele on välja pandud ligikaudu 15 000 gemmi ehk piltkujutisega kivi, mis tutvustavad nüüdseks juba unustatud kunstiliiki - kivilõikekunsti.

Tänavu möödub 250 aastat ülikooli kunstimuuseumi rajaja ja pikaaegse raamatukogu direktori Karl Morgensterni sünnist. Morgenstern oli mees, kes kogus ülikooli kunstimuuseumisse nii palju gemmivalandeid, et muuseumirahvas pole siiani suutnud neid korralikult üle lugeda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Näitusele on neid välja pandud ligikaudu 15 000.

"Gemm on valmistatud poolvääriskivist või vääriskivist, vahel ka teokarbi peale lõigatud väikene pilt, kujutis, mis sai alguse juba mitu tuhat aastat tagasi. Kasutati pitsatikivina või lihtsalt ilukivina, sõrmusekivina ehetes. Tal oli mitte väga lai kasutusala, aga neid ikkagi valmistati palju," rääkis kuraator Jaanika Anderson.

Näituse kogu on Euroopas üsna haruldane. Kuna paarsada aastat tagasi oli visuaalset õppematerjali vähe, kasutas Morgenstern gemme kunstiajaloo õpetamisel. Tol ajal fotoaparaati ei tuntud ja seetõttu võlgneme suuresti just gemmidele teadmise selle kohta, millised võisid välja näha valitsejad ja teised ajaloolised isikud.

Loe edasi ERR-i veebilehelt.