Tartu Ülikool kuulub maailma juhtivate ülikoolide hulka

Mainekas maailma ülikoole reastavas edetabelis "Times Higher Education-QS World University Rankings" on viie protsendi maailma edukaimate ülikoolide seas esmakordselt märgitud ka Tartu Ülikool. Täielik nimekiri maailma haridusparemikust avaldatakse reedel, 9. oktoobril aadressil www.topuniversities.com.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"40421","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]"Viie protsendi maailma juhtivate ülikoolide hulgas olemine on tunnustus meie ülikoolile," rõõmustas TÜ rektor Alar Karis. "Usun, et see aitab kaasa ka noorte inimeste haridustee valikule ning julgustab neid õppima Tartu Ülikoolis," lisas Karis.

Edetabelit juhib jätkuvalt Harvardi Ülikool, teisele kohale on tõusnud Cambridge, möödudes sel aastal Yale’i Ülikoolist. Ajakirja hinnangul on kõige märkimisväärsem aga fakt, et University College London on tõusnud edetabelis neljandaks, viiendat ja kuuendat kohta jagava Oxfordi Ülikooli ja Imperial College’i ette.

Edetabeli eest vastutava QS Intelligence Unit uuringufirma juhi Ben Sowteri hinnangul näitab UCL’i ja Imperial College’i tõus viimaste aastate edetabelites seda, et just teadusalane koostöö tagab edu üha kasvava konkurentsiga kõrgharidusmaastikul.

Tähelepanuväärne on ka Ameerika ülikoolide arvu vähenemine esisajas (2008. a – 42; 2009. a – 36) ning Euroopa ja Aasia ülikoolide esiletõus. Tartu Ülikooli lähinaabritest on esisajas esindatud Lundi (67. koht) ja Uppsala (75. koht) ülikoolid Rootsis ning kaugele ei jää ka Helsingi Ülikool (108. koht) Soomes."

Edetabeli koostamisel on arvestatud akadeemiliste juhtfiguuride ja kõrgkoolide juhtide küsitlust, üliõpilaste ja õppejõudude suhtarvu, teaduspublikatsioonide tsiteerimist, välisõppejõudude ja –tudengite osakaalu. Sel aastalvastas uuringu küsitlusele9386 akadeemilise maailma esindajat, mis on 47% enam kui 2008. aastal ning 3281 tööandjat, mis on võrreldes eelmise aastaga kasvanud 40%.

Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) andmeil on maailmas 12 000 ülikooli. Nende põhjal sünnib ka viie protsendi maailma edukaimate ülikoolide edetabel.

Allikas: QS Intelligence Unit www.topuniversities.com

Lisainfo: Virve-Anneli Vihman, TÜ välissuhete osakonna juhataja, tel 737 6191, 5349 6820, virve.vihman@ut.ee

Karin Volmer
pressiesindaja