Tartu Ülikool liitus Hydrogen Europe Researchiga

Tartu Ülikool on alates 18. novembrist 2019 HER - Hydrogen Europe Research (Euroopa vesinikuuuringute tegelevate T&A-asutuste) liige, mis omakorda osaleb FCH JU - The Fuel Cells and Hydrogen Joint Undertaking (Kütuseelementide ja vesiniku T&A-valdkonna ühisettevõte) innovatsiooniprogrammi elluviimisel. FCH ühisettevõtte kolm liiget on Euroopa Komisjon, kütuseelementide ja vesiniku tööstused, mida esindab Hydrogen Europe, ja teadusasutused, keda esindab HER.

Kütuseelementide ja vesiniku valdkonna ühisettevõte on ainulaadne avaliku ja erasektori partnerlus, mis toetab Euroopas kütuseelementide ja vesiniku energiatehnoloogiate teadusuuringuid, tehnoloogiaarendust ja tutvustamistegevust. Selle eesmärk on kiirendada nende tehnoloogiate turule toomist, realiseerides nende potentsiaali süsinikuvaba energiasüsteemi loomiseks.
Kütuseelementidel kui tõhusal energia muundamise tehnoloogial ja vesinikul kui puhtal energiakandjal on suur potentsiaal aidata võidelda süsinikdioksiidi heitkogustega, vähendada sõltuvust fossiilsetest kütustest ja aidata kaasa majanduskasvule. Ühisettevõtte FCH eesmärk luua eurooplastele eelised kõigi sektorite koondatud jõupingutuste kaudu.

TÜ keemia instituudi juhataja, Eesti vesinikuseltsi kaasasutaja ning eestvedaja prof Enn Lustil on väga hea meel liitumisuudise üle: „Loodame rahvusvahelise koostöö hoogustumisele, kuna liikmelisus annab meile uusi võimalusi osalemiseks projektide kavandamisel ja realiseerimisel“.

HER esindajad ja Tartu Ülikool korraldavad 7-8. juulil 2020 HER nõukogu koosolekut Tallinnas, ühtlasi soovivad nad ülevaadet vesiniku tehnoloogia alasest teadus-arendustegevusest ja praktilisest juurutamisest Eestis. Samuti on HER esindajad väga huvitatud kohtumisest valitsuse ja riigikogu liikmetega, et arutleda kuidas kavatseb Eesti täita oma lähimaid ja kaugemaid taastuvenergeetika kohustusi, sh kliimaneutraalne Eesti aastal 2050.

Lisateave: Enn Lust, TÜ keemia instituudi direktor, füüsikalise keemia professor, Eesti Vesinikutehnoloogiate ühingu esimees, 737 5165, 511 2030, enn.lust@ut.ee

Imbi Rauk
TÜ loodus- ja täppisteaduste valdkonna turundus- ja kommunikatsioonijuht