TARTU ÜLIKOOL OSALEB EESTI NANOTEHNOLOOGIATE ARENDUSKESKUSE ASUTAMISEL

Tartu Ülikool osaleb arenduskeskuse asutamisel teaduspartnerina. Ettevõtluspartneritena osalevad asutamisel MikroMasch Eesti OÜ, Evikon MCI OÜ, Maico Metrics OÜ, NexTech Supply OÜ ja USA firma K-TEK International.

Tartu Ülikooli rektor prof Jaak Aaviksoo sõnul on Tartu Ülikoolil hea meel, et riiklik tehnoloogiaprogramm on jõudnud praktiliste tulemusteni. "Nanotehnoloogia arenduskeskuse näol on tegemist Eesti akadeemilisel potentsiaalil tugineva ettevõtmisega, millel on tõeliselt rahvusvaheline dimensioon. Maailma tehnoloogia esirinnas olevate fundamentaalteaduslike uurimuste baasilt on arendatud praktilist rakendust tõotav projekt koostöös nii USA kui ka Venemaa teadlastega. Loodame sellelt ettevõtmiselt tõsist panust ka Eesti kõrgtehnoloogilise tööstuse väljaarendamisel."

Keskuse peamiseks väärtuseks on pikaajalise koostööstruktuuri loomine ettevõtluse ja ülikooli vahel, mis aitab ülikooli teaduspotentsiaali kaasabil tõsta ettevõtluse tehnoloogiasuutlikust. See omakorda võimaldab töötada välja suurema lisaväärtusega tooteid, selgitab loodava arenduskeskuse tähtsust arenduskeskuse nõukogu liige, Tartu Ülikooli Füüsika Instituudi direktor Ergo Nõmmiste.

Kavandatud uurimisprogramm on koostatud lähtudes partnerettevõtete konkreetsetest huvidest ja tegevusvaldkondadest. Näiteks ühe uurimisprojekti eesmärgiks on üliõhukeste kilede tehnoloogial baseeruvate gaasisensorite väljatöötamine, mis lõpp-produktina võimaldab täpsemate, kiiremate ja mugavamate gaasidetektorite loomist, mis leiaks rakendust ettevõtluses, keskkonnamonitooringutes jne. Esialgu on sarnaseid projekte kavandatud kümmekond, millest osadest loodetakse rakendatavaid tulemusi juba aasta-paari pärast. Teine osa projektidest on rohkem fundamentaaluuringute suunaga, mille eesmärgiks on baasi loomine nendest hiljem väljakasvavatele uutele rakendusliku suunitlusega uurimisprojektidele.

Tehnoloogia arenduskeskuste programmi kuulutas Eesti Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium välja 2002. aasta detsembris. Programmi peamine eesmärk on tõsta Eesti ettevõtete konkurentsivõimet teadus- ja ettevõtlussektori vahelise strateegilise koostöö kaudu. Programm tuleneb Eesti teadus- ja arendustegevuse strateegiast "Teadmistepõhine Eesti" aastateks 2002-2006.

Liina Jürgen
TÜ avalikkussuhete peaspetsialist

INFO: TÜ Füüsika Instituudi vanemteadur Ilmar Kink, tel: 52 62830