Tartu Ülikool osaleb tuumasünteesiuuringute seminaril

Seminari Eesti-poolseks korraldajaks on TÜ Füüsika Instituudi uurimisgrupp, mis kuulub ka Euratom-Tekesi koosseisu. Teiste seas teeb ettekande ka TÜ Füüsika Insituudi direktor Marco Kirm, kes tutvustab materjalide uuringuid, uusi eksperimentaalseid võimalusi ja Füüsika Instituudi arengut viimastel aastatel .

Euratom-Tekesi juht Dr S. Kartunnen annab ülevaate Euroopa tuumasünteesiuuringute tulevikusuundadest ning lisaks eesti ja soome teadlasetele on külalistena kutsud esinema EFDA (European Fusion Development Agreement) diagnostika töögrupi juht Dr T. Donne .

Seminaril esitletakse ka Euratom-Tekesi viimase aasta olulisemaid uurimisteemasid, mis on seotud tuumasünteesi reaktorite JETi (Joint European Torus - maailma suurim Tokamak-tüüpi reaktor) ja ITERi diagnostikaga, plasma ja reaktori seinte vastastikmõju uuringutega. Samuti on ettekanded ITERi divertori kassettidevahetaja katsemudeli ehitusest ja teistest tehnoloogilistest lahendustest, mis on seotud reaktori detailide asendamisega.

TAUST
ITERi projekti raames valmiv termotuumareaktor peab demonstreerima elektritootmise võimalikkust fusiooni abil. Fusioon ehk termotuumasüntees on kergete aatomituumade liitumine, mille tulemusel vabaneb suurel hulgal energiat, mida saab kasutada elektritootmiseks uue energiaallikana.

Kontakt: Madis Kiisk, TÜ Füüsika Instituut, tel 737 4780, madis.kiisk@ut.ee

Karin Volmer